Železnohorský traktor ve Žďárci u Seče
KDY: 17. srpna od 13 hodin
KDE: Žďárec u Seče
ZA KOLIK: vstupné dobrovolné

V sobotu 17. srpna se v areálu za Kulturním domem ve Žďárci u Seče uskuteční 6. ročník setkání historických traktorů, traktorů „domovin“ (podomácku vyrobených) a veteránů všeho druhu. Těšit se můžete na spanilou jízdu, soutěžní slalom a sprint, diváckou soutěž v koulení balíků slámy, ukázky techniky John Deere a Fendt, skákací hrad pro děti, slavnostní vyhodnocení a předání cen. Akce začíná ve 13 hodin, registrace traktoristů je o hodinu dříve.

Řemeslná sobota ve Skutči 
KDY: 17. srpna od 8:30 hodin
KDE: Městské muzeum Skuteč
ZA KOLIK: dospělí 50 Kč, děti do 15 let 25 Kč, děti do 6 let zdarma

Městské muzeum ve Skutči ožije v sobotu 17. srpna tradičními řemesly. Při práci uvidíte zručné kameníky, ševce a kováře. Čekají vás komentované prohlídky, loutkové divadlo, tvůrčí dílny pro děti a také malý jarmark s řemeslnými výrobky a domácími dobrotami.

34. setkání historických vozidel 
KDY: 17. srpna od 8:30 hodin
KDE: Sportovní areál Doupnice, Radčice u Skutče
ZA KOLIK: vstupné dobrovolné

Na již tradičním setkání historických vozidel se můžete těšit na orientační jízdu, jízdu zručnosti nebo diváckou soutěž o nejelegantnější vozidlo. Tři vylosovaní hlasující diváci obdrží věcné ceny. Připraveno bude také občerstvení. Registrace a výstava vozidel se koná od 8:30 do 12 hodin, následuje orientační jízda do 15 hodin, poté řidiči předvedou jízdu zručnosti, v 18 hodin se bude vyhodnocovat celá akce a budou předány ceny. Od 20 hodin se koná společenský večer s hudbou.

Manitou Železné hory Cardion 
KDY: 17. srpna
KDE: Plochá dráha, Chrudim
ZA KOLIK: soutěžící platí startovné dle zvolené trasy

K dispozici na cyklo MTB maratonu budou tři trasy, z toho dvě soutěžní. Každá startuje z jiného místa a v jiný čas, jsou navíc různě náročné. Těšit se můžete na tradiční start z historického náměstí v Chrudimi a typické zdolávání Širokých schodů. Děti ocení hravé závody s lesními zvířátky na okruhu bývalé bikrosové dráhy. K dispozici bude doprovodný program na Ploché dráze. Podrobné informace naleznete zde: https://www.kolopro.cz/zavody/race-579-manitou-zelezne-hory-cardion

Vezmi cep a pojď na mlat na Veselý Kopec
KDY: 17. srpna od 10 hodin
KDE: Veselý Kopec, Vysočina
ZA KOLIK: 120 Kč pro dospělé, 100 Kč pro studenty a seniory, 70 Kč pro žáky

Program na Veselém Kopci bude věnovaný tradičnímu hospodaření na českém venkově. Těšit se můžete na ukázky zpracování plodin, prodej výrobků a doprovodný program. Dozvíte se například, jak se mlátilo cepem obilí a k čemu byly dobré říkanky, které se při mlácení používaly. Zjistíte také, jak se zpracovával len, sušilo ovoce nebo jak stabilní motor poháněl mačkač ovsa. Den na Veselém Kopci svým vystoupením zpříjemní i dechová muzika Radovanka z Jiřic.

Pohádkový les ve Vítanově
KDY: 17. srpna od 12:30 hodin
KDE: Vítanov
ZA KOLIK: zdarma

V sobotu 17. srpna si budete moci ve Vítanově na louce u železniční zastávky projít tříkilometrovou trasu pohádkovým lesem. Těšit se můžete na sladké odměny, tombolu, skákací hrad nebo malování na obličej. Připraveno bude také občerstvení.

Letní kino na hradě Rychmburk: Ženy v běhu
KDY: 17. srpna od 20:30
KDE: hrad Rychmburk, Předhradí
ZA KOLIK: děti do 12 let zdarma, ostatní 80 Kč

V hradní zahradě pod Rychmburkem se bude v sobotu 17. srpna promítat film Ženy v běhu. Akce začne po setmění, předběžně po půl deváté večer. Nezapomeňte si s sebou vzít deky. Občerstvení bude zajištěno.

Komentovaná prohlídka výstavy Obrazy Chrudimska a okolí Jana Zapletala
KDY: 17. srpna od 15 hodin
KDE: Městské muzeum Chrast
ZA KOLIK: dospělí 40 Kč, zlevněné vstupné 20 Kč, rodinné vstupné 80 Kč

Jan Zapletal, malíř a kreslíř, provede komentovanou prohlídkou výstavu svých obrazů. Autor představuje lavírované perokresby s motivy vesnic nejen z okolí Chrudimě, ale i veduty měst a obrazy domácích mazlíčků. Jeho tvorba vychází převážně z dobových fotografií a pohlednic s popsanou historií.

Letní koncert v kostele
KDY: 18. srpna od 18 hodin
KDE: Hradiště 15, České Lhotice
ZA KOLIK: vstupné dobrovolné

Přijďte si do Evangelického kostela v Hradišti poslechnout letní koncert klavíristy Daniele Juna a violoncellisty Mikaela Ericssona. Zazní výběr zejména romantických skladeb pro violoncello a klavír s občasnou příměsí jazzu.

Letní prohlídky na hradě Rychmburk
KDY: 17. - 18. srpna, od 11 do 17 hodin
KDE: hrad Rychmburk, Předhradí
ZA KOLIK: vstupné dobrovolné

Nádvoří a expozice hradu Rychmburk, Domově pro lidi s chronickým duševním onemocněním, jsou přístupné každý den od 8 do 19 hodin. O letních víkendech se ale konají komentované prohlídky, které veřejnosti otevřou i věž, která není běžně přístupná. Prohlídky jsou od 11 do 17 hodin vždy v celou hodinu.