Oslavy 690 let od první písemné zmínky o obci Horní Bradlo
KDY: 24. srpna od 10 hodin
KDE: Horní Bradlo, Dolní Bradlo
ZA KOLIK: zdarma

Obec Horní Bradlo slaví 690 let od první písemné zmínky. Denní program se bude odehrávat především v zahradě u budovy základní školy v Dolním Bradle. Venkovní večerní zábava, ohnivá show a ohňostroj proběhnou na fotbalovém hřišti v Horním Bradle. Akce začne v 10 hodin průvodem v zahradě ZŠ Dolní Bradlo, večerní program v Horním Bradle se uskuteční ve 20 hodin.

Letní kino v Chrudimi promítá zdarma film Humorista
KDY: 25. srpna od 21 hodin
KDE: Lázeňská, Chrudim
ZA KOLIK: zdarma

Chrudimský Bioleťák hraje v neděli 25. srpna zdarma. Promítat bude dramatický životopisný film Humorista z roku 2019. Film pojednává o humoristovi, který působil v nelehké době 80. let v Rusku.

Koncert Jaroslava Hutky v Nasavrkách
KDY: 25. srpna od 18 hodin
KDE: Zámek Nasavrky
ZA KOLIK: 70 Kč

Ve výstavních prostorách nasavrckého zámku vystoupí hudebník Jaroslav Hutka. Rezervace vstupenek je možná v informačním centru v přízemí zámku.

Slavnostní zahájení festivalu Zlatá Pecka se mší
KDY: 25. srpna od 19 hodin
KDE: kostel Nanebevzetí Panny Marie, Chrudim
ZA KOLIK: vstupné dobrovolné

Chrudimský gotický kostel Nanebevzetí Panny Marie bude již tradičně dějištěm zahajovacího koncertu festivalu Zlatá Pecka. Spolu se mší a požehnáním arciděkana ThLic. Ing. Jiřího Heblta se letos kostelem rozezní nejen Dvořákovo slavnostní a radostné Te Deum, ale také výběr z Biblických písní. Připravena bude také prohlídka kostela s výkladem.

Letní prohlídky v Domově na hradě Rychmburk 
KDY: od 24. do 25. srpna, od 11 do 17 hodin
KDE: hrad Rychmburk, Předhradí
ZA KOLIK: vstupné dobrovolné

Nádvoří a expozice hradu Rychmburku, Domově pro lidi s chronickým duševním onemocněním, jsou přístupné každý den od 8 do 19 hodin. O letních víkendech se ale konají komentované prohlídky, které veřejnosti otevřou i věž, která není běžně přístupná. Prohlídky jsou od 11 do 17 hodin vždy v celou hodinu.

Bartolomějská pouť v Heřmanově Městci
KDY: od 23. do 26. srpna
KDE: park Bažantnice, Heřmanův Městec
ZA KOLIK: zdarma

Od pátku 23. srpna od 14 hodin do pondělí 26. srpna do 22 hodin se v Heřmanově Městci koná tradiční Bartolomějská pouť. Kromě atrakcí budou připraveny stánky se zbožím a výrobky všeho druhu. Akce je zakončená pondělním posvícením.

24. Adámkovy folklórní slavnosti 
KDY: od 23. do 25. srpna
KDE: Památková rezervace Betlém, Hlinsko
ZA KOLIK: zdarma

Třídenní folklórní festival se uskuteční od pátku 23. do neděle 25. srpna. Na zahájení mohou návštěvníci přijít v pátek v 15 hodin do zahrad DS Drachtinka. V sobotu na Betlémě nově vystoupí společně dětské a dospělé folklorní soubory z dalekých i blízkých míst. Neděle bude patřit vystoupením hostů při mši v místním kostele. Mimo jiné se na festivalu představí také folklórní soubor z Latinské Ameriky. Na hlavní sobotní program bude vstupné dobrovolné, ostatní programy budou bez vstupného.

Výstava králíků, holubů, drůbeže a exotického ptactva
KDY: od 24. do 25. srpna
KDE: Městský park Na Drahách, Hlinsko
ZA KOLIK: děti mají vstup zdarma, dospělí za drobný poplatek

Od soboty 24. do neděle 25. srpna se uskuteční výstava králíků, holubů, drůbeže a exotického ptactva. K vidění budou více či méně obvyklé druhy zvířat včetně nutrií, bažantů nebo ovcí a lam. Na výstavišti budou také prodejní stánky s cukrovinkami, keramikou, krmivem pro zvířata, výrobky ze dřeva, ale také domácími sýry či česnekem. Akce se koná v sobotu od 8 do 17 hodin, v neděli od 8 do 15 hodin.

Výstava Velké prádlo ukáže, jak se pralo 
KDY: od úterý do neděle, do 1. září
KDE: Regionální muzeum Chrudim
ZA KOLIK: děti do 6 let zdarma, studenti a senioři 40 Kč, dospělí 60 Kč

V chrudimském Regionálním muzeu bude od 24. května do 1. září k vidění výstava Velké prádlo, která představí ložní, stolní prádlo a další užitkový textil, seznámí s různými pracími a žehlicími potřebami a technikou. Muzeum je otevřené denně kromě pondělí od 9 do 12 a od 12:30 do 17 hodin.

Sbírkový pel-mel aneb 730 let města Skutče
KDY: denně, do 1. září
KDE: Městské muzeum Skuteč
ZA KOLIK: plné vstupné 20 Kč, snížené (děti, studenti, senioři, ZTP) 10 Kč

od 11. června do 1. září bude ve skutečském muzeu připravena výstava zajímavých dokumentů, obrazů, fotografií a vzácných předmětů, které představují Skuteč. Uvidíte například Skutečskou archu z roku 1596, archeologické nálezy, zbraně, věci z vybavení domácnosti, lidový nábytek, kroj a oděvní součásti, sklo, porcelán, keramiku nebo třeba mince. Muzeum je otevřené denně od 9 do 12 a od 13 do 17 hodin.