Samoa je tropickým rájem. Neskonale úchvatná příroda, pohostinné obyvatelstvo a velmi pozitivní atmosféra dělá z tohoto kusu planety jednu z cestovatelsky nejatraktivnějších zemí na světě.

Jak shrnul web The Commonwealth, na ostrovech žije asi na třech tisících kilometrech čtverečních dvě stě tisíc lidí.

Kde leží Samoa

Samoa je malá ostrovní země v centrální části jižního Tichého oceánu, která leží asi na půli cesty mezi Novým Zélandem a Havají. Jde o souostroví devíti ostrovů, z nichž čtyři jsou obydlené. Největšími ostrovy jsou Savai'i a Upolu.

Jak uvedl specializovaný web Island Profiles, takzvané Samojské ostrovy jsou rozděleny na ostrovní stát Samoa – dříve Západní Samoa a Americkou Samou, která je územím USA. Obě Samoy sdílejí společný jazyk, kulturu a historii, ale od roku 1900 jde o geopoliticky oddělená území.


Nahrává se anketa ...

Samoa je plná přírodních krás

Území současné Samoy vzniklo vulkanickou činností. Je hornaté, s mnoha jezery a řekami. Ve vnitrozemí jsou nádherné hory – největší je sopka Silisili s výškou necelé dva kilometry. A také tu jsou vodopády.

Samoa je prostě nádherná:

Vůbec nejoblíbenější a nejikoničtější atrakcí je Sua Ocean Trench. Jde o doslova jámu plnou křišťálově čisté slané vody. Je obklopená bujnou džunglí visící po okrajích příkopu a podle mnohých jde o vůbec nejkrásnější přírodní koupání na světě.

Jak uvedl cestovatelský web We are Craving Adventure, místo vzniklo propadnutím stropu jeskyně. Jedná se o opravdovou nádheru. „Když mnozí příchozí tuto část Samoy uvidí na vlastní oči, jsou natolik ohromení, že jim na několik sekund doslova spadnou čelisti,“ konstatoval web.

Takto to vypadá v ikonickém místě Samoy s názvem Sua Ocean Trench:

| Video: Youtube

Zvládnout pak musí sestup k hladině po asi 30 metrů dlouhém žebříku. Zajímavostí místa je skutečnost, že se do něj dostává voda přímo z oceánů systémem podzemních tunelů. I proto je zde nejlepší koupání v době přílivu.

Zajímaví obyvatelé, kteří dali světu tetování

Jak připomíná turistický web Wandering Wheatleys, zajímaví jsou i místní obyvatelé. „Samoané mají velké srdce. I podle toho se chovají vůči turistům vstřícně, i když úplně zdarma je tu máloco,“ uvedl. Zpoplatněn je totiž i přístup k řadě přírodních památek. 

Předpokládá se rovněž, že dnes prakticky celosvětově oblíbené tetování, nebo samojsky „tatau“, pochází právě ze Samoy.

„Tatau se dodnes používá jako znak odpovědnosti vůči rodině a blízkým. Pe'a představuje tradiční mužské tetování, které pokrývá část těla od pasu po horní část kolena. Tento často velmi bolestivý proces trvá mnoho týdnů. Pokud už však samojský muž rituál pe'a zahájí, musí ho dokončit. Jinak se ostuda z něj přenese na celou jeho rodinu a někdy i celou vesnici,“ popsal web Wandering Wheatleys.

Tradiční ženské tetování se pak nazývá mailu. Ale je skromnější, tím pádem snesitelnější a obvykle trvá jen odpoledne.

Samojská kultura pak má tři hlavní části – víra, rodina a hlavně hudba. „Hudba je na Samoe způsob života a vášeň místních obyvatel pro písničky je tu hodně patrná. Turisté ji zde zažijí už na letišti, v místních restauracích či když navštívíte tradiční večer Fia Fia,“ konstatoval web The Island Life.

Řada obyvatel patří mezi silně věřící. Je tak vyloučeno vyrazit do ulic například jen v bikinách. Slušné nevyzývavé oblečení je prostě základem.

Facebook Deník Styl je tu pro každého.