Malebná vesnice Júzcar v Andaluských horách ve Španělsku leží asi dvě hodiny jižně od Sevilly. Modrá barva, která ji proslavila, tu nemá žádné historické kořeny. Domy tu bývaly bílé, tak jak je pro Andaluzii typické. Za všechno může až film Šmoulové.

Americký rodinný film Šmoulové, založený na komixové knižní sérii belgického kreslíře Peya, podle níž byl natočený i stejnojmenný animovaný televizní seriál, měl světovou premiéru v roce 2011. A byla to velká sláva.

Dobrý marketingový tah

Společnost Sony Picture si pro propagaci filmu Šmoulové vybrala španělský Júzcar. Domluvila, že malou neznámou vesnici, kam do té doby jezdili jen milovníci turistiky a horolezectví, změní dočasně ve Šmoulí vesničku. Na jaře roku 2011 proto byly všechny domy ve vesnici včetně kostela a radnice natřeny modrou barvou. Podle Wikipedie jí bylo použito přibližně 4 000 litrů.

Rozhodlo referendum

Původní dohoda s produkční společností zahrnovala, že po skončení propagace filmu bude celá vesnice vymalována zpět na původní bílou barvu. Lidem se ale šmoulí modř zalíbila a tak v prosinci 2011 uspořádala obecní radnice zvláštní referendum pro obyvatele vesnice. Měli rozhodnout, zda vesnice zůstane modrá, nebo se vrátí k bílé. Výsledky referenda byly jednoznačné - vesnice bude pokračovat jako modrá. „Hlasování přišlo poté, co vesnici během šesti měsíců po modrém nátěru navštívilo odhadem 95 000 turistů, zatímco dříve ji vidělo asi 9 000 turistů ročně,“ ozřejmila důvody rozhodnutí obyvatel Wikipedia.

Zdroj: Youtube

Modrá místo Šmoulí vesnice

Příliv turistů s sebou přinesl i rozvoj vesnice. Vznikly nové podniky, penziony, restaurace, parkoviště i veřejné služby. Mělo to ale i své mínus. Júzcar byl obviněn z nezákonného používání autorských práv k ochranné známce Šmoula. I když zůstává Júzcar v povědomí stále jako Šmoulí vesnice, od roku 2017 už nemá dovoleno se oficiálně nazývat domovem Šmoulů. Pro účely cestovního ruchu je nyní vesnice označována jako "La Aldea Azul", tedy Modrá vesnice.

„Majitelé ochranné známky Šmoula od vesničanů požadovali, aby platili 12 % na honorářích ze všech příjmů souvisejících se Šmoulí ságou. Proto je nyní, alespoň oficiálně, spíše „Modrá vesnice“ než „Šmoulí vesnice“, i když veliký plastový Šmoula, ideální pro selfie, vítá turisty dál,“ píše se na webu andalucia.com.

Vesnice byla naposledy natřena modrou barvou v roce 2019, kdy barvu poskytla provinční a vesnická vláda. Za skutečné vymalování fasád jsou ale odpovědní vlastníci jednotlivých budov.

Obří sochy a houby

Turisty při prohlídce vesničkou Júzcar navigují informační cedule, aby se v síti úzkých uliček modrých domů, ve kterých jsou graffiti postav ze Šmoulů, neztratili. „Po celé obci je rozmístěno 14 graffiti a každé má QR kód. Pokud se vám podaří je všechny poskládat, odhalíte tajemství, které skrývají,“ uvádí web quartiersmarbella.com. Je zde také několik obřích soch Šmoulů, z nichž nejznámější a také nejfotografovanější jsou Šmoulinka a Taťka Šmoula, domečky ve tvaru hub a samozřejmě i množství suvenýrů.

Kostel ze 16. století

Kromě všeho, co souvisí s tématem Šmoulové, se Juzcar může pochlubit také svojí historií. K historickým památkám města patří kostel postavený v 16. století, jeskyně Maurů a ruiny továrny na cín. Ta fungovala v 18. století a byla první svého druhu ve Španělsku. Továrna zaměstnávala kolem 200 dělníků a švýcarští a němečtí technici do ní přijeli, aby místní naučili vyrábět pocínovaný plech.