Ve středu 6. 10. proběhl Papučový den. Papuče jsou symbolem domova. Doma je místo, kde je možné pečovat o vážně nemocné. Doma je místo, kde by si 80 % lidí přálo zemřít. Ti, co si obuli papuče, tak tím podpořili mobilní hospicové týmy v České republice.

Tak jaké to bylo, mami?

Přemýšlím nad odpovědí, hledám vhodné adjektivum a nakonec volím „výrazivo“ mé dcery.

Bylo to husté.

Aha, jasně…

Pro ty, kteří nerozumí jazyku tohoto kmene, zkusím krátce popsat náš Papučový den.

Byla to velká zkušenost. My introverti, jsme překonali sami sebe. Tým, který standardně funguje v terénní hospicové péči, se rázem stal týmem kolportérů. I když se jednalo jen o distribuci skvělé myšlenky. Všichni jsme si uvědomili, jak náročné je oslovit kolemjdoucí. Vy, kteří jste se zastavili u našeho fotokoutku v Paláci Pardubice, jste nám dali velkýdar. Věnovali jste nám svůj čas a často i slova povzbuzení. Vážíme si toho a děkujeme Vám.

Za tým společnosti energeia (poskytovatel dětské paliativní péče) 

Jana Černocká

Co je to Papučový den

Už popáté se veřejnost na začátku října obula do papučí, aby tak podpořila mobilní hospice. S papučemi v tašce nebo rovnou na nohou vyrazily velké firmy, školy a tisíce jednotlivců. 

Jedinečnost Papučového dne spočívá v tom, že každý, kdo si nazuje papuče, se stává nositelem myšlenky umírání doma. Zároveň díky sdílení svých fotek v papučích na sociálních sítích s hashtagem #papucovyden strhává další lidi. Díky této netradiční formě se veřejnost dozví, že lidé mohou dožít své poslední dny doma v kruhu svých nejbližších s podporou týmů mobilních hospiců. Rodiny přitom mají možnost využívat péči zdravotníků, sociálních pracovníků, psychologů, kaplanů a dostanou i plnohodnotnou podporu v pomůckách i zdravotnických přístrojích.