Od úterý 5. července do neděle 10. července budete moci při návštěvě skanzenu nahlédnout do života keltských řemeslníků. Každý den bude tematicky zaměřený na jiné řemeslo.

V úterý uvidíte ukázky práce tesařů a řezbářů. Tesání trámů, štípání a opracování šindelí či řezbářskou výrobu nádob a lžic. Vyzkoušet si můžete dlabání koryt a výrobu dubových kolíků. Můžete si také poslechnout přednášku o tom, jak se vlastně staví keltské oppidum.

Středeční program je věnován keramice, kdy poznáte různé techniky zpracování hlíny a budete sledovat proces výroby nádob od hroudičky bláta až po hrnek na pití. Čeká vás dětská dílnička na výrobu amuletů, které si budete moci odnést, nebo rovnou obětovat ve svatyňce. Proběhne výpal keramiky ve dvoukomorové peci, přednáška o historii hrnčířského řemesla s ukázkami replik zajímavých nálezů z ČR i komentovaná prohlídka dvorce hrnčíře.

Čtvrtek se ponese v duchu výroby textilu: dozvíte se vše o vlně: uvidíte stříhání ovcí, celý výrobní postup od prvotního vlákna, přes předení nití, barvení přírodními barvivy až po tkaní hotového výrobku. K vyzkoušení bude tkaní na hřebenovém stávku i spřádání nití. A těšit se můžete i na povídání o textilní výrobě v pravěku a keltský fotokoutek.

A od pátku do neděle se zaměříme na metalurgii. Nahlédnete pod ruce šikovným kovářům a mincířům. Uvidíte Kelty coby jedny z nejstarších kovářů. Vyrazíte si vlastní keltskou minci nebo zkusíte ukovat železný hřebík. Siláky čeká i drcení železné rudy. A k návštěvě vás pozve i výrobna voskových modelů a forem pro odlévání bronzu.

V sobotu se stanete se svědky skoro až magické přeměny kamene na kov. Budeme tavit železnou rudu metodou starou téměř 3000 let a také redukovat malachit na měď.

Po tavbě železné rudy přichází čas zpracovat získanou železnou houbu. V neděli ji tedy budeme hutnit na kovatelné železo, dál kovat a bude se odlévat bronz i razit mince.

Každý den bude možné nahlédnout do keltské kuchyně a účastnit se komentovaných prohlídek. Hlad a žízeň zaženete v hostinci U Dubového Kelta.

Kristýna Prokůpková