Osobně jim poděkovala, předala ocenění Laudi Memorabilis a minci za jejich výjimečné gesto hodné opravdových vojenských profesionálů. Silný příběh o kamarádství a vojenské sounáležitosti, který nás všechny bez přehánění ohromil, rozhodně stojí za zveřejnění. Do Vojenského fondu solidarity přibylo dalších 30 tisíc korun. Částka by se tam ale neobjevila bez nezištné vzájemné podpory kamarádů-chrudimských výsadkářů, při níž rotmistr Petr Tvrzník pomohl v tíživé situaci rotnému Michalu Petrlíkovi. Ten musel svůj byt s manželkou a tříměsíční dcerou opustit poté, co ho vytopili sousedé. „Když jsme přišli domů, padaly omítky, na podlaze stála voda a celý prostor byl v podstatě neobyvatelný. Začal jsem řešit situaci, kam půjdeme. Petr v ten moment přišel s nabídkou, že se můžeme na potřebnou dobu přestěhovat do jeho bytu, který pro nás uvolnil“, říká rotný Michal Petrlík. Za nabízenou pomoc se poté chtěl kamarádovi odměnit, ten ale peníze odmítl.

„Jsme jako rodina. Nepřišlo mi tehdy vhodné po kamarádovi žádat finance, když nemá s rodinou kam jít“, komentuje celou situaci rotmistr Petr Tvrzník. Doporučil mu ale, aby finanční podporu poskytl Vojenskému fondu solidarity. Sám se totiž v roce 2014 zúčastnil zahraniční mise v Afghánistánu, kde po útoku sebevražedného atentátníka padlo pět českých vojáků. Právě tato událost se stala impulsem pro vznik organizace, která pomáhá vojákům a jejich rodinám v těžkých životních situacích. Byt rotného Michala Petrlíka byl paradoxně vytopen v den konání Charitativního běhu, který chrudimští výsadkáři pořádají od onoho tragického roku 2014 na počest svých padlých kolegů. Na akci, která se každoročně koná v rámci Dne otevřených dveří 43. výsadkového praporu, tehdy právě sloužil a nikdo z rodiny nebyl po celý den doma.

Přestože musel rotný Michal Petrlík uhradit nákladnou rekonstrukci zničeného bytu a nemalé výdaje vynakládá k zabezpečení své rodiny, na účet Vojenského fondu solidarity převedl částku 30 000 Kč. Skromný mladý voják, který v Chrudimi slouží pátým rokem, se svým darem nijak nechlubil. Kromě svého kamaráda "Tvrzni" o svém velkorysém rozhodnutí nikoho neinformoval a štědrého dárce jsme tak odhalili až po téměř detektivním pátrání.

„Přispívání samotných vojáků do Vojenského fondu solidarity je zvlášť v dnešní době velmi důležité. Neštěstí totiž přichází mnohdy nečekaně. Fond má aktuálně téměř tisíc pravidelných přispěvatelů,“ doplnila předsedkyně výboru Vojenského fondu solidarity brigádní generálka Lenka Šmerdová.

Jan Charvát