Nedělní odpoledne ovládli kapucíni a jejich stezka v Muzeu barokních soch. Na návštěvníky čekaly nejrůznější úkoly, jako poznávání bylinek podle čichu nebo ptáků podle zvuku. Stezka pokračovala muzeem ke zpovědnici a poté ven do zahrad a odkazovala na život v klášteře a zahradách v průběhu roku.

Klášterní zahrady jsou součástí komplexu bývalého kapucínského kláštera a jsou zdobené barokními sochami, které také byly součástí nedělní stezky Fortunáta. Úkolem bylo najít a poznat sochy Jaro, Léto, Podzim a Zima. Socha Léta je nejnovější a tvoří tak spolu s ostatními alegorii čtyř ročních období.

Loutkářská Chrudim v roce 2024 v pojetí výtvarníka Marka Zákosteleckého.
Letošní festival Loutkářská Chrudim už má plakát. Jak se vám líbí?

Na konci stezky byla připravena výtvarná dílnička, která se zaměřovala na tématiku jara. Děti nebyly jediné, které si něco vyrobily, ale i tatínkové a maminky se přidali s nadšením do vyrábění květin a jiných jarních motivů.

Součástí stezky bylo také promítání filmu „O třech ztracených hlavách kapucína Fortunáta.“ V něm jste si mimo jiné mohli připomenout důležité osobnosti Chrudimi, jako je Josef Ressel, který vynalezl lodní šroub. Snímek vyprávěl i o Chrudimi, jakožto pořadateli nejstaršího loutkářského festivalu na světě. Pointou celého filmu je nastínit nejdůležitější úspěchy města a končí větou, se kterou lze souhlasit: „Chrudim je místo, kde stojí za to žít.“

Daniela Širáková