Díky Velké pardubické zná Pardubice celý dostihový svět.

Z historie

Velká pardubická se poprvé běžela v roce 1874. Ale již několik desítek let předtím se ve městě a okolí koňské závody konaly. Dostihová dráha v místech, kde se dnes běhá, byla založena dokonce v roce 1856. Dnešní podobu má závodiště od prvních poválečných let.

Hlavní dráha má dokola 2200 metrů, délka Velké pardubické je 6900 metrů a koně musí překonat celkem 31 překážek. Obtížné jsou například: Irská lavice, Popkovický skok, Francouzský skok, Hadí příkop, Velký vodní příkop, Zahrádky, Velký anglický skok a Havlův skok. Povrch dráhy je většinou travnatý, část je vedena přes oranice.

Velká pardubická se nekonala pouze v průběhu světových válek, jednou zabránila jejímu konání nepřízeň počasí a nekonala se také v roce 1968 v důsledku politických událostí.

Heřmanoměstecké podzimní slavnosti.
FOTO, VIDEO: Náměstí Míru ožilo podzimními slavnostmi

Letošní 132. Velká pardubická

Dostihový mítink se 132. Velkou pardubickou bude v neděli 9. října zahájen slavnostním ceremoniálem v 11 hodin, už o půl hodiny později odstartuje první ze sedmi dostihů. Velká pardubická pak startuje v 16 hodin. 

Doprava

Velká pardubická je mimořádná událost, která do Pardubic láká návštěvníky z celé republiky i ze zahraničí. Náročný dostihový den si vyžádá také dopravní omezení ve městě. Pro veřejnost je vyhrazeno parkování na silnici I/37 směrem z Pardubic na Chrudim. Tato komunikace bude v neděli 9. října uzavřena od 8 do 19 hodin, nájezd na ni bude možný pouze ve směru od Dražkovic. Diváci mohou pro dopravu na závodiště využít také vlakové spojení, posílené spoje městské hromadné dopravy nebo historický vlak, který bude jezdit mezi stanicemi Pardubice, Závodiště a Pardubice, Rosice nad Labem. Držitelé parkovacích karet vydaných pořadatelem budou parkovat u letištního terminálu, odkud bude jezdit kyvadlová doprava. 

Areál závodiště bude otevřen od 9 hodin. Základní vstupenka na stání stojí v online předprodeji 350 Kč, na místě 400 Kč. Cena vstupenek k sezení se dle typu tribuny pohybuje od 800 Kč.