Na letošní vánoční období si Regionální muzeum v Chrudimi připravilo pro návštěvníky výstavu s názvem Vánoce ve světě. Na výstavě se seznámíte, jak slaví vánoční svátky lidé ve více než 30 zemích světa. Zjistíte, jaké dodržují zvyky, kdo jim nosí dárky a další zajímavosti o postavách spjatých s Vánocemi. Nejen pro děti jsou připraveny veselé scény s postavami, které o Vánocích nosí dárky v různých částech světa.

Ve výstavě objevíte také množství betlémů především z Latinské Ameriky, Afriky a Evropy. Tyto neobvyklé cizokrajné betlémy jsou zapůjčeny od sběratelek Jindry Buksové a Jarmily Haldové. Svým vyhotovením a exotikou vás jistě překvapí betlémy z Afriky Ugandy, Tanzanie, Burkiny Faso, Keni, Madagaskaru a převážně keramické betlémy z Mexika, Peru, Bolívie a dalších zemí.

Biblické příběhy v těchto betlémech jsou přizpůsobeny místnímu životu a zvyklostem. Zastoupení však mají i evropské země. Ve vestibulu budovy muzea objevíte rozměrný betlém s panenkami v krojích evropských národů, zhotovených Blankou Kampovou. Kromě atmosféry cizokrajných Vánoc se budete moci inspirovat i recepty na netradiční sváteční pokrmy.

Výstavu můžete navštívit každý den mimo pondělí do 9. ledna 2022. 

Markéta Sodomková