V keltském skanzenu Země Keltů v Nasavrkách to o víkendu ožije. Vstupte do oppida a nechte se vtáhnout do mladší doby železné, do úplně obyčejného dne jednoho keltského městečka. A co všechno můžete vidět nebo zažít?

Vojáci běželi po stopách Alfréda Bartoše a Silver A. Trasa končila na Památníku Zámeček, snímek z expozice.
80 let od tragédie Ležáky: Vojáci běželi po stopách Alfréda Bartoše a Silver A

Domácí kmen Boii se chystá zvelebovat řezbářův dvorec, ženy budou také vařit a pánové si pak zahází oštěpem, nožem či sekyrou. Druidova družina se usídlí ve dvorci kováře a bude se cvičit v boji. Také bude v provozu kovárna, kde se bude kovat železo a tavit bronz.

Ve dvorci hrnčíře se usídlí kmen Roo Tribe. U nich se podíváte, jak Keltové opečovávají zahrádku, vyplétají plot nebo opravují obydlí. Návštěvu oppida přislíbil i kmen Kalduum. Uvidíte tedy Kelty při každodenních běžných činnostech, budete se jich moci na vše zeptat, vyzkoušet si některé činnosti a samozřejmě budou probíhat i komentované prohlídky.

Kostel Nanebevzetí Panny Marie.
FOTO: Prostřelil Marii prst a ruka mu zchromla. Děly se ve Skutči zázraky?

Návštěva oživlého oppida je vhodná i pro děti, které kromě jiného jistě potěší pohled na zvířátka. Otevřeno bude v sobotu i v neděli od 10 do 17 hodin. Hlad i žízeň můžete zahnat v hostinci U Dubového Kelta.

Ze skanzenu se pak můžete vydat procházkou směrem na České Lhotice, kde se nachází původní archeologická lokalita, na rozhlednu Boiku a nebo se můžete projít údolím podél řeky Chrudimky.

Kristýna Prokůpková