Poslední květnový víkend obsadí Regionální muzeum v Chrudimi šachisté. Na řadě jsou totiž tradiční 58. šachové Zaječice!

Šachy se v Zaječicích hrají od roku 1953. Šachový kroužek mládeže při místní ZŠ založil Jaroslav Hájek o necelých 5 let později, celoročně ho navštěvovalo přes 30 dětí. Oddíl šachu byl tehdy poslednív okresním přeboru dospělých.

V roce 1963 nebyly pro mládež žádné turnaje, těžko se vyjednávaly přátelské zápasy. A proto skvělý nápad uspořádat celostátní turnaj 7 čl. žákovských družstev v šachu měl veliký ohlas, hned napoprvé přijela mládež i ze Slovenska.

Dnes je turnaj známý doma i za hranicemi, tradici se s menšími i většími potížemi daří každý rok držet a turnaj uspořádat.

Vojáci běželi po stopách Alfréda Bartoše a Silver A. Trasa končila na Památníku Zámeček, snímek z expozice.
80 let od tragédie Ležáky: Vojáci běželi po stopách Alfréda Bartoše a Silver A

Prvních 39 turnajů se uskutečnilo v Zaječicích na otevřeném hřišti, později pod vojenskými stany. Od roku 2002 se hrálo na Seči v Junior Centru a od roku 2017 se muselo změnit místo turnaje z důvodu prodeje a přestavby areálu Junior Centra na péči pro seniory.

Prostory Muzea v Chrudimi jsou krásné a pro šachisty ideální. V posledním ročníku (2019) přijelo přes 900 osob z Česka , Německa a Polska. V roce 2020 a 2021 se šachový festival nekonal z důvodu koronaviru. Šachový festival je populární, většina přijíždí v pátek a hraje se v sobotu a v neděli. Zahájení bude v 9 hodin. Hlavním rozhodčím je Mgr. Miroslav Hurta z Rajhradu.

Šachový oddíl TJ Sokol Zaječice