Letošní festival Lughnasad bude mít něco navíc. Letošní ročník je jubilejním 15. ročníkem a organizátoři si připravili hodně novinek. Na motivy letošního ročníku Galské války byl v Zemi Keltů natočen film, který bude mít premiéru přímo na festivalu, v pátek 30.7. po setmění.

Do Země Keltů se sjede téměř sto Keltů, Římanů a Germánů. Usídlí se v obydlí oppida a ukáží vám jejich život, řemesla a zvyky.

Na své si přijdou i děti se svými dospěláky nejen při keltských kláních, ale připraveny jsou hry pro rodiny. Herní stanoviště mají svůj příběh, kterého budou hráči součástí a budou plnit různé úkoly. Těšit se můžete i na divadelní představení, malování a zkoušky řemesel.

Co si nemohou nechat ujít ti, kteří přijedou načerpat historii? Bohatý program přednášek po oba dva dny a také workshopy. Zajímá-li vás výroba textilu, byliny, historie Keltů, využití jantaru a dalších materiálů nebo přednášky na téma zdravé chůze, určitě si přijdete na své. V přednáškovém stanu bude probíhat i promítání dokumentu o Zemi Keltů a filmu Allar.

Večer patří kapelám inspirovaných severskou hudbou, folkovým a folk-metalovým kapelám. Vystoupí kapely Deloraine, Tomáš Kočko & ORCHESTR, Druga, Ďyvina, Isara, Five Leaf Clover, Emerald Shine a kapela Navostro. Během večerních koncertů uvidíte i ohnivou show a Bojskou volbu s filmem a divadelní scénkou.

Lughnasad je jedním z hlavních keltských svátků, je svátkem úrody a hojnosti. Patří k němu i rituály a i na Lughnasadu se na ně můžete podívat. Čas tohoto keltského svátku začíná žněmi obilí, které probíhají týden před Lughnasadem a z klasů se váže obilná bohyně, jež je uctněna slavnostním průvodem.

Po vstupu do areálu festivalu vás naláká vůně a krásné výrobky. Na stáncích bude občerstvení, medovina a řemeslné výrobky ale zavítejte i na stánek s novým merchem festivalu. Poblíž areálu festivalu najdete i stanovací louku, kterou ocení návštěvníci, kteří si chtějí užít oba dva dny festivalu. Dále na místě budou hlídané uzamykatelné skříňky.

Kdo má rád všemožné látky, řemeslné výrobky a tvorbu, neváhejte. Uvidíte kovářskou tvorbu, výrobu textilu, kachle, skleněné výrobky, šperky, keramiku, ze dřeva vyřezávané výrobky. Už nyní se můžete se hlásit na workshopy výroby šamanského bubnu nebo keltské hrací kostky a šídla, říká Hana Skopečková, organizátorka festivalu.

Byla zahájena i řemeslná soutěž o nejlepší výrobek inspirovaný obdobím La téne a přímo na Lughnasadu pak proběhne dražba těchto výrobků. Výtěžek poputuje na dobročinné účely, na pomoc malému nevidovému Honzíkovi.

Program je opravdu bohatý a více informací najdete na www.lughnasad.cz nebo facebookové skupině Lughnasad. O programu a jeho novinkách, parkování a místech konání programu vás může pravidelně informovat i mobilní aplikace Lughnasad. Ke stažení je na Google Play nebo AppStore.

Sejdeme se v Nasavrkách v Keltském skanzenu. Vstupenky jsou k dostání na GoOut, u partnerů festivalu a budou se prodávat i na místě na vstupních stáncích.

Hana Skopečková