Slavnostní mší v Kostele Nanebevzetí Panny Marie v Chrudimi bude v neděli 22. 8. v 11.00 hodin zahájen Hudební festival Zlatá Pecka. Během obřadu zazní skladba Giacoma Rossiniho „Petite messe solennelle” v provedení špičkových českých interpretů Kristýny Vylíčilové, Davida Nykla, Daniela Matouška a Pavly Mlčákové. Vstupné na tuto akci se nevybírá.

Jaká další festivalová představení můžete v Chrudimi navštívit? Zatím na každé představení, mimo již vyprodanou hru Carmen y Carmen, je ještě možné si zakoupit vstupenku. V Klášterních zahradách bude festival uvádět skvěle obsazený koncert Fenomén Maria Callas (22. srpna), v atraktivním a jedinečném prostředí Fibichova sálu v Muzeu potom koncert Pěvissimo (26. srpna), ve kterém se představí, společně s Dagmar Peckovou, nastupující generace pěvců. V Divadle Karla Pippicha bude možné zhlédnout - kritiky i diváky velice pozitivně hodnocené představení - Mistrovská lekce (29. srpna), s Dagmar Peckovou v hlavní roli. Zájemci si také mohou zakoupit vstupenku do Městského kina, kde mohou před projekcí filmu Já, Maria Callas (23. srpna) vyslechnout úvodní slovo Dagmar Peckové.

Vstupenky na všechna představení je možné zakoupit v Cestovní kanceláři Štěpánka v Břetislavově ulici, případně v elektronické podobě na www.zpfestival.cz/vstupenky.

Kompletní program

VÝSTAVA FENOMÉN MARIA CALLAS

Multimediální výstava inspirovaná osudem slavné operní pěvkyně, která si dokázala podmanit svým hlasem miliony příznivců po celém světě a která byla ztělesněním dramatu nejen operního, ale i skutečného života. Fotografie, filmové a hudební ukázky doplněné díly předních českých výtvarníků. Výstava dokumentuje život umělkyně, její komplikovanou a vroucí osobnost, její touhu po absolutní dokonalosti. Je malým vhledem do světa velkého umění, kde rozdávat radost a krásu
může znamenat ztrátu sebe sama.

Výstava bude otevřena od 22. srpna do 29. září 2021:

úterý - pátek 10 -13.00, 14 -17.00
sobota | neděle | svátky   14 -17.00

Neděle 22. 8.

11.00 Chrudim Kostel Nanebevzetí Panny Marie            

ZAHÁJENÍ FESTIVALU SLAVNOSTNÍ MŠÍ A POŽEHNÁNÍM - G. Rossini “Petite messe solennelle”


19.00 Chrudim Klášterní zahrady

FENOMÉN MARIA CALLAS

Zahajovací koncert festivalu se špičkovými českými interpretkami, které za podpory neméně skvělých mužských kolegů, nejlépe dokáží vystihnout umění fenomenální pěvkyně Marie Callas za doprovodu Filharmonie Hradec Králové. Dirigent Tomáš Brauner.

Na programu budou díla autorů Donizettiho, Belliniho, Cherubiniho, Rossiniho, Verdiho, Pucciniho, Saint-Saense a Bizeta.

Účinkují:

Dagmar Pecková – mezzosoprán

Jana Sibera – soprán               

Lucie Silkenová – soprán        

Iveta Jiříková – soprán             

Jarmila Balážová – mezzosoprán      

Veronika Rovná – soprán            

Olga Jelínková – soprán           

Marie Svobodová – mezzosoprán       

Roman Hoza – baryton               

Richard Samek – tenor           

Petr Mikeska – moderace
 
 
Pondělí 23. 8.
20.00 Chrudim Městské kino

JÁ, MARIA CALLAS

Výjimečný dokument o řecko-americké operní ikoně je důmyslně složen z dosud neznámých archivních záběrů, nezveřejněných fotografií a nahrávek, osobní korespondence i vzácných zákulisních scén. Skrze ně snímek Toma Volfa odhaluje podstatu výjimečné ženy, která se ze skromných začátků v New Yorku stala zbožňovanou mezinárodní superstar. Nechybí ani intimní vhled do jejích obav, strachů a depresí: Callasovou tu slyšíme mluvit o umění, rodině, ale i milostné zradě. Maria Callas: vášnivá i tragická diva, bytost pevná i křehká – ale vždy fascinující.
 
Středa 25. 8.
18.00 Pardubice Východočeské divadlo Pardubice

ROSSINI – VAŘÍME V KUCHYNI

Představení Dětské opery Praha atraktivní pro děti i dospělé. Veselé představení s hudbou G.Rossiniho nám přiblíží dobu a život slavného skladatele.  Malý Gioachino brzy objevil svět hudby a to i díky tomu, že jeho rodiče byli potulní komedianti. Ve 12 letech napsal svou první operu a za svůj život jich složil 39. Byl velmi oblíben a publikum ho zbožňovalo. Proslavil se větou „dejte mi seznam prádla a já ho zhudebním“. Později se stává vášnivým kuchařem, zakoupí statek na venkově a pořádá hostiny, Sám peče a sám vaří. Vydává vlastní kuchařku a místo hudby skládá jídelní hody a v našem představení uvidíte hudební ukázky z jeho slavných děl i se zastavíme u něj v kuchyni.
 
Čtvrtek 26. 8.
19.00 Chrudim Muzeum – Fibichův sál

PĚVISSIMO!

Během unikátního hudebního večera můžete z jednoho jeviště vyslechnout pěveckou legendu Dagmar Peckovou společně se zástupci elity nastupující pěvecké generace a absolventy Interpretačních kurzů Dagmar Peckové. Večerem Vás provede zasvěcený výklad chrudimské rodačky Dagmar Peckové, jejíž zasvěcený a poutavý výklad vás provede celým večerem.

Účinkují:

Dagmar Pecková – průvodní slovo, mezzosoprán

Karolína Cingrošová – soprán
Pavla Mlčáková – alt
Veronika Zaplatilová – soprán
Dagmar Drechslerová – mezzosoprán

Daniel Matoušek – tenor

Zdeněk Klauda – klavírní doprovod
 
Pátek 27. 8.
18.00 Kostelec nad Orlicí Nový zámek

TALENTISSIMO

Vystoupení mimořádně nadaných dětí do patnácti let společně s hvězdou světových operních scén Dagmar Peckovou. I ti nejmenší musí být slyšet! Geniální děti, pro které je hra na klavír, housle či violoncello nedílnou součástí života, usedají ke svým nástrojům ve třech čtyřech letech, aby v osmi letech již vystupovaly s velkými orchestry nebo jezdily po světě a získávaly v mezinárodní konkurenci ocenění. Tyto malé Mozarty představuje jedinečný projekt Dagmar Peckové „Talentissimo“! Hostitelem představení, ve kterém společně s Dagmar Peckovou vystoupí nejtalentovanějších instrumentalisté nejmladší generace, bude nádherné prostředí Nového zámku v Kostelci nad Orlicí, ve kterém čeká na posluchače jedinečný hudební zážitek.

 
Sobota 28. 8.
11.00 Chrudim Resselovo náměstí

OCHUTNEJTE CHRUDIM – SOBOTNÍ FESTIVALOVÉ PÓDIUM

​TALK SHOW S ALEŠEM CIBULKOU

Talk Show Aleše Cibulky, který si stejně jako v minulých letech, pozve na pódium umělecké osobnosti z regionu společně s Dagmar Peckovou a účinkujícími na Hudebním festivalu Zlatá Pecka. Můžete se těšit na zajímavé hosty: Zakladatele The Tap Tap Orchestru Šimona Ornesta, spisovatelku Michalu Zindelovou, akademického malíře Borise Jirků, letošního speciálního hosta festivalu mezzosopranistku Marii Svobodovou, zástupce chrudimského hudebního prostředí, dirigenta a ředitele místní Základní umělecké školy Martina Profouse a dvanáctiletou klavíristku s mezinárodním renomé Noru Lubbadovou.

14.00 Chrudim Resselovo náměstí

THE TAP TAP

Nevšední a dnes již legendární kapela studentů a absolventů školy Jedličkova ústavu The Tap Tap není žádná rychlokvaška. Během 16 let existence si kapela poctivě prošlápnula své místo v českém šoubyznysu a mnohokrát úspěšně reprezentovala Českou republiku i v zahraničí.

HOZENÝ KLOBOUK

Ivan Baborák a Vanda Vávrová přinášejí své tradiční chrudimské talk show na Festivalové pódium. Jejich hosty budou literáti a básníci Lenka Faltejsková, David Macháček, Marcel Kříž, bluesman, excelentní hráč na foukací harmoniku Matěj Ptaszek a kytarista a skladatel Lubomír Bužma Khýr.

​CHRUDIMSKÁ KOMORNÍ FILHARMONIE

Skvělý soubor Chrudimské komorní filharmonie vznikl v roce 2006 a poskytuje svým posluchačům kvalitní provedení skladeb v plném obsazení symfonického orchestru.

Repertoár orchestru vykazuje nezvyklou šíři od barokních a klasicistních skladeb přes romantismus a 20. století až ke kusům moderní, zejména filmové hudby.

Z technických důvodů je program plánovaný do Zámeckého parku v Medlešicích přeložen na Resselovo nám. v Chrudimi. O vrácení vstupného je možno požádat v prodejní síti TICKETMASTER. Pro ty, kteří se prokáží vstupenkou nebo její kopií, budou na Resselově náměstí připravena vyhrazená místa k sezení.
 
 
Neděle 29. 8.
19.00 Chrudim Divadlo Karla Pippicha

Terence McNally MISTROVSKÁ LEKCE

Výjimečná žena. Výjimečná umělkyně. Operní diva, která zažila úplný vrchol i pád až na dno. Maria Callas. Výjimečná žena. Výjimečná umělkyně. Operní diva, která zažila úplný vrchol i pád až na dno. Dagmar Pecková. Přijďte na hodinu zpěvu a života, kde ve své velké činoherní premiéře vystoupí Dagmar Pecková v roli Marii Callas. Spojení, které poodhrne oponu světa opery.

Úspěšná divadelní hra o Marii Callas, připravovaná ve spolupráci s Městským divadlem Mladá Boleslav speciálně pro festival Zlatá Pecka. V hlavní roli Dagmar Pecková, režie Petr Mikeska.

Obsazení rolí:

Maria Callas: Dagmar Pecková 

Sophie de Palma: Malvína Pachlová

Sharon Grahamová: Veronika Bajerová

Anthony Candolino: Petr Mikeska

Pianista: Zdeněk Dočekal

Technik: Matěj Vejdělek

Neděle 29. 8. -18.00 Holice ZUŠ Karla Malicha

EPOQUE QUARTET, Marie Svobodová + klavírista a skladatel JAN KUČERA – komorní koncert

Nejlepší multižánrový kvartet v České republice. Během 20ti leté existence si našel pevné místo na naší i světové scéně. Výrazně posunul hranice kvartetního repertoáru a vyprofiloval se ve špičkový soubor, který je zván ke spolupráci celou řadou skvělých hudebníků z různých odvětví muzikantské branže.

Pondělí 30. 8.
 
19.00 Chrudim Divadlo Karla Pippicha

Jan Jiráň CARMEN Y CARMEN

Festivalové dění tradičně ukončí procházka známou operou, která se však ještě za střízliva změní ve zběsilý úprk. Dvě velké hvězdy, každá ovšem v jiném oboru, operní pěvkyně Dagmar Pecková a herečka Bára Hrzánová se scházejí v naprosto unikátním představení, kde obě – každá po svém – ztvární hlavní hrdinku slavné Bizetovy opery. Představení napsal přímo pro Peckovou a Hrzánovou divadelní autor, herec, muzikant a režisér Jan Jiráň.

FESTIVALOVÉ PÓDIUM

Od pondělí 23. srpna až do neděle 29. srpna bude každý podvečer od 17.00 hodin na Resselově náměstí, v Chrudimi čekat na posluchače a diváky zajímavý hudební program. 

Výjimkou potom bude sobotní program, který začne již v 11.00 hodin tradičním talk show Aleše Cibulky.
PROGRAM
 
Pondělí 23. 8.

BANDA DI FESTE

Veselá partička muzikantů, která se netrápí žánrovými barierami nebo předsudky. Bigband Pardubické konzervatoře, sestavený z výborných muzikantů, hraje s chutí a elánem repertoár, který potěší všechny posluchače.


 
 
Úterý 24. 8.

GALA ODPOLEDNE SE ZÁKLADNÍ UMĚLECKOU ŠKOLOU V CHRUDIMI

Chrudim – město hudby! Přijďte se přesvědčit, že tomu tak bude i nadále. Místní Základní umělecká škola má přes tisíc žáků a její tradice začala v roce 1956.

Středa 25. 8.
 
CIRKUS BLUES CHRUDIM

Sestava hrající hudbu na pomezí rocku a blues, disponující vlastní nápaditou a kvalitní tvorbou.

Čtvrtek 26. 8.
 
TALENTISSIMO

I ti nejmenší musí být slyšet! Mimořádně talentované děti z projektu Talentissimo slyšet jsou na pódiích společně s velkými a vyhlášenými orchestry, sbírají ceny na soutěžích a festivalech. Nenechte si ujít příležitost obdivovat mistrovství malých hudebních géniu.

Pátek 27. 8.
 
REBEKA + KEVIN + ROBIN

Potkali se náhodou. Jsou skvělí, jsou z Pardubic, hrají a zpívají dokonale a nikdo je nezná! Převzaté i vlastní skladby na rozhraní blues, jazzu a etno hudby.

Sobota 28. 8. - Velký program od 11 hodin viz výš

Neděle 29. 8.

CORPULENT PROVOCATEUR

Jsou z Chrudimi a Pardubic, nahrávají v Londýně a hrají skvěle! Alt rockové trio přináší na pódium hudbu, o které říkají, že je syntézou syrového a výbušného grunge a ohnivého funku s psychedelickými prvky. Možná trochu složitá definice pro jejich hudbu, prostě hrají vlastní rockové skladby v nápaditých a melodických aranžích.