U nás uvidíme jenom částečnou fázi, ale ve skutečnosti půjde o zatmění prstencové. Prstýnek, který na nebi vytvoří Slunce s Měsícem, však tentokrát asi moc lidí neuvidí. Pokochají se jím pouze pozorovatelé v málo obydlených oblastech Kanady, na severu Grónska a na severovýchodě Sibiře. A pak také polárníci přímo na severním pólu Země.

V okamžiku největší fáze zatmění ve 12 hodin 45 minut zde Měsíc zakryje přibližně 16 procent průměru slunečního disku. Celý průběh zatmění ale bude velmi dobře viditelný. Slunce s Měsícem se v době maxima budou nacházet v dostatečné výšce 64 stupňů nad jižním obzorem. Během zatmění budou obě tělesa procházet souhvězdím Býka.

Jak bezpečně pozorovat Slunce během zatmění?

Při sledování Slunce v průběhu zatmění je třeba dbát na ochranu zraku. Delším pohledem na Slunce si můžete poškodit oči a při pozorování dalekohledem dokonce hrozí nebezpečí oslepnutí! Pokud tedy budete Slunce pozorovat přímo, použijte například speciální brýle či tmavá svářečská skla. V případě teleskopického pozorování je užití speciálních filtrů nutností, popř. lze doporučit projekční metodu, kdy se Slunce pomocí dalekohledu promítne na nějakou rovnou plochu, třeba zeď nebo list papíru.

Hvězdárna Pardubice připravuje pro zájemce bezpečný přímý přenos ze svého dalekohledu. Sledujte ve čtvrtek na: facebook.com/astropardubice od 11:45 do 13:36 hodin.