Žáci a žákyně ze základní školy v Nádražní ulici v Hrochově Týnci se minulý týden zúčastnili interaktivních besed s názvem „Energie - budoucnost lidstva“. O energetice v ekonomických, ekologických, sociálních a geopolitických souvislostech si s nimi přijel povídat Ing. Pavel Suk Fakulty jaderné a fyzikálně inženýrské na pražské ČVUT.

Bylo o čem diskutovat. V žádném období dosavadní historie nerostla životní úroveň lidstva bez současného růstu spotřeby energie. Masivní blackouty, které v uplynulých desetiletích zasáhly milióny lidí, ukázaly, že život bez elektřiny je pro většinu lidstva nepředstavitelný a člověk euroatlantické civilizace se bez ní dokonce ocitá v ohrožení života. Ale i obyvatelé ostatních částí planety jsou stále více závislí na elektřině, a když při tom na světě každý rok přibývá dalších 82 milionů lidí, znamená to problém, který je velkou výzvou budoucnosti především pro mladou generaci.

Deštivé dny viděli i návštěvníci Jiráskova divadla v České Lípě.
Richard Krajčo a David Švehlík zazáří jako Denny a Joey v Heřmanově Městci

Při besedě došlo i na konkrétní dotazy: jednoho ze studentů zajímalo, jestli je potřeba pořizovat k menší domácí fotovoltaické elektrárně bateriový systém. Podle lektora je to zbytečné, pokud majitel elektrárny má se svým dodavatelem elektřiny dohodu o výkupu přebytků proudu, které vznikají během slunečných dnů. Investici do poměrně drahých baterií se ale dá vyhnout i tím, že se nadbytečná elektřina uskladní například ohřevem teplé vody ve velkokapacitním elektrickém bojleru.

Velký zájem vzbudily i praktické ukázky, především měření přírodní radioaktivity okolního prostředí a vybraných předmětů přenosným radiometrem DC-3E-98, v žargonu energetiků zvaným „žehlička“. V této souvislosti si účastníci mohli pod dohledem Tomáše Hejla ověřit izolační schopnost lidského těla, které díky vysokému obsahu vody tlumí intenzitu záření. Besedy jsou součástí osvětového programu, který na školách po celé České republice běží již 22. rokem. Jedním z hlavních cílů těchto přednášek je kromě prohlubování znalostí z fyziky, také motivace dětí ke studiu na technicky zaměřených školách. Účast je pro školy bezplatná a přihlásit se mohou na adrese info@hejlservis.cz.

Martina Drábková