Litětiny, Horní Roveň, Dolní Roveň a Komárov. Čtyři dílčí části tvořící jednu velkou obec Dolní Roveň, která celkové čítá dva tisíce obyvatel. Od začátku na konec měří neuvěřitelných 8 kilometrů. Nachází se pět kilometrů od Holic, do okresního města Pardubic je to kilometrů osmnáct, do Hradce Králové pětadvacet, do Chrudimi a Vysokého Mýta dvacet. Do Prahy či Brna dorazíte autem z Rovně za hodinku a půl. Za prací mohou místní občané jezdit nejen do těchto zmíněných měst, ale řada pracovních příležitostí se nabízí přímo v Rovni, například ve znovuobrozeném areálu bývalého zemědělského družstva ve směru na Holice. Obec má školu, školku, prodejny veškerého sortimentu, poštu, vlakové i autobusové spojení se světem a například i dvě fotbalová mužstva TJ Sokol Roveň a FC Litětiny. Není tomu tak dávno a oba kluby měly v soutěžích i svá rezervní béčka!

Nejen příznivci kopané si mohou vybrat, zda po sportu vyrazí do restaurace v Komárově, na křižovatce v Dolní Rovni, v sokolovně, u kostela v Horní Rovni nebo v Litětinách. A kulturní možnosti? Krásný sál je v sokolovně, dále v Komárově, v hasičárně, v Horní Rovni i Litětinách. Všechny čtyři části obce Dolní Roveň mají výstavbu situovanou především podél hlavní silnice, která je významnou spojkou z Pardubic ve směru na Moravu.

Kolem Betléma.
FOTOPROCHÁZKA: Betlém přibližuje život řemeslníků v druhé polovině 18. století

Ve třicátých letech minulého století byla v Dolní Rovni vybudována nejen škola, sokolovna a hospodářská škola, ale také silnice z žulových kostek, tehdy úžasná věc a taky rarita. S nástupem kamionové dopravy však podloží silnice silně zaplakalo a silnice se postupně v některých svých částech změnila pro řidiče v neoblíbený „tankodrom“. Přišla tedy nezbytná rekonstrukce, celý úsek silnice dostal nejen nové podloží, ale především asfaltový koberec. Ten bohužel do obce opět přivedl ve zvýšené míře kamiony a s ním i navýšení hustoty dopravy. Rovný, dlouhý úsek přitom svádí řadu nedisciplinovaných řidičů k tomu, že nedodržují předepsanou rychlost. Ti se tak vystavují riziku pokuty a nutno poznamenat, že dost výraznému, neboť Policie ČR se kontrole dodržování rychlosti v Rovni věnuje celkem často a pravidelně koná. Nedisciplinovaní řidiči tak přicházejí nejen o své peníze, ale i o možnost cestou si prohlédnout zajímavé objekty které cestou míjejí.

Chcete vědět například které? Jelikož z Rovně pocházím, pár obrázků vám dnes k nahlédnutí nabízím. Pokud začneme od východu, před obcí se nachází les Boršov, ve kterém lze nejen houbařit, ale lze tam i najít rybník Lodrant, ze kterého vytéká potok Lodrantka, táhnoucí se podél hlavní silnice až za Dašice, kde se vlévá do řeky Loučné.

Policisté cvičili zásah proti střelci. Foto: Policie ČR
Policisté cvičili zásah proti střelci ve škole

Když vjíždíte do naší obce od Litětin, můžete hned na začátku, po levé straně, odbočit k požární nádrži, která byla kdysi vybudována jako místní koupaliště. Zajímavou zvoničku potkáte kousek dál, u odbočky na Uhersko, kde stojí i místní restaurační zařízení se sálem, dříve i vinárnou. Litětiny mají i svou bývalou budovu školy. Dominantou Horní Rovně je kostel sv. Kateřiny se hřbitovem, ale i kulturní dům s restaurací u kostela. Hned naproti kostela stojí základní škola, kam docházejí nejen místní žáci 1. – 4. ročníku. V části Dolní Roveň nemůže zůstat bez vašeho povšimnutí budova Masarykovy základní školy a s ní sousedící sokolovna. U požární nádrže Zbraň, ve směru na Moravany můžete zase obdivovat budovu Zemědělské školy a učiliště, dříve též školy hospodářské. Bohužel tato budova již neslouží původnímu účelu a na své nové využití stále čeká. Nelze opomenout, že v obci je i zdravotní středisko, vlakové nádraží a řada historicky zajímavých zemědělských usedlostí. Architektonicky zajímavou stavbou je určitě budova Obecního úřadu, dominantní je chátrající vila, ve které žil nejslavnější rodák, pan František Udržal, ministerský předseda vlády Tomáše Garigua Masaryka. Tento prezident naši obec několikrát navštívil, byl hostem právě v této krásné vile. Ta by byla jako ideální budova například pro prvorepublikové muzeum. Tato unikátní památka je však v soukromém vlastnictví a její současný majitel s ní má zřejmě jiné úmysly.

A poslední část obce? V Komárově je například další kulturní dům s restaurací a taky kostel sv. Pera a Pavla. Když vyjedete z Komárova, můžete si povšimnout, že se kousek za obcí buduje nová silnice E35. Za dva roky na ni najedete, za patnáct minut budete v Opatovicích a za dalších pětačtyřicet minut v Praze. Paráda! Tolik alespoň letem světem o naší obci. Budete-li tudy projíždět, zpomalte na předepsanou rychlost a kochejte se pohledem kolem sebe. Ušetříte a zároveň se i obohatíte! Vážení čtenáři, napíšete také něco i o vašem městě či obci? Vždyť zrovna já jsem taky předplatitel novin a rád bych si to přečetl…

Jaromír Pýcha, Dolní Roveň

#clanek|4442563#