Certifikace vyjadřuje názor odborníků z České alzheimerovské společnosti, že služby domova jsou v souladu s kritérii této organizace. Certifikace je rozdělená do tří hlavních oblastí: péče, zařízení domova a personál. V každé oblasti se hodnotí několik konkrétních kategorií se zaměřením na klienty s Alzheimerovou chorobou nebo jiným typem demence.
V oblasti “úroveň péče” je to například důraz na lidskou důstojnost, spolupráce s rodinou či zajištění bezpečného prostředí.
„Dále auditoři analyzují prostory pokojů a společenských místností s důrazem na dodržení všech zásad hygieny. Neméně důležití jsou zaměstnanci zařízení, u nichž hodnotitelé auditují kvalifikaci pro práci s lidmi s demencí, ale také jejich dostatečný počet, možnost vzdělávání a kompetence," říká ředitel chrudimského SeniorCentra Marek Bíško.
Zpětná vazba z certifikace slouží jako nástroj pro další zdokonalování péče. Auditu předcházela poměrně náročná příprava pro personál SeniorCentra. „Rád bych poděkoval celému našemu týmu. Certifikace je společný úspěch a potvrzením, že služby, které poskytujeme, jsou na vysoké úrovni a odpovídají současným trendům péče o seniory s demencí," říká Marek Bíško.
SeneCura, provozující v Česku 17 SeniorCenter s komplexní péčí, čerpá z dlouholetých zkušeností své mateřské společnosti v Rakousku, ale i z poznatků vědy a příkladů dobré praxe. „Naším cílem je, aby se klienti u nás cítili jako doma, byli v psychické pohodě a obklopeni personálem, který svoji práci dělá kvalitně, s lidskostí, láskou a na profesionální úrovni," dodává Marek Bíško.
SeneCura SeniorCentrum Chrudim disponuje celkem 94 lůžky, 70 z nich připadá na službu domova se zvláštním režimem pro seniory s různými stádii Alzheimerovy choroby či jiné formy demence. Poptávka po těchto službách rok od roku roste úměrně tomu, jak se zvyšuje počet lidí s touto diagnózou.
Filip Moravec