Výstava Skauting na Chrudimsku v Regionálním muzeu v Chrudimi se chýlí ke svému závěru, navštívit ji můžete již jen do 23. ledna. Jak název napovídá, je věnována celosvětovému fenoménu zastávajícímu významné místo ve výchově mládeže nejen v zahraničí, ale také u nás – skautingu. Zatímco v některých zemích skautská organizace kontinuálně pokračuje více jak sto let, v našem prostředí byla třikrát zakázána a třikrát obnovena. Přes tyto peripetie je s naší společností pevně svázána a je největší organizací dětí a mládeže v České republice. K významným centrům skautingu patří bezpochyby také Chrudimsko.

Sněhu a mrazu navzdory. Desítky nadšenců vyjely s traktory na spanilou jízdu Světnovem.
FOTO: Ohlédnutí za první zimní jízdou traktorů. Motory burácely

Výstava vyplňuje téměř celé druhé patro muzea a je rozdělena do dvou částí. První část seznámí návštěvníky s počátky skautingu, s jeho zakladateli a s obecným vývojem na našem území. Nechybí ani ukázky dobových předmětů a skautský tábor.

Druhá část je pak zaměřena na vývoj a současnost doposud existujících středisek na území chrudimského okresu. Výstava obsahuje i interaktivní část, ve které si můžete vyzkoušet své zálesácké dovednosti.Zajímá vás, jak to bylo a je se skautingem v Chrudimi, Slatiňanech, Heřmanově Městci, Chrasti, Luži, Skutči, Proseči, Hlinsku, Kameničkách či Nasavrkách? Pak navštivte tuto výstavu.

Markéta Sodomková

O týden muzeum odložilo zahájení nové výstavy Na kolech radosti, která měla být původně přístupná od 21. ledna.
Výstava, na které budou moci návštěvníci obdivovat historické kočárky z konce či přelomu 19. století až po léta 1970 doplněné starými porcelánovými panenkami a jinými hračkami, začne až 28. ledna. Pánové jistě ocení také sbírku dobových fotoaparátů, kamer a gramofonů.