Muzeum loutkářských kultur v Chrudimi se již takříkajíc „zabydlelo“ v online režimu a každý den nabízí na webu i sociálních sítích zajímavý program ze světa loutek i lidí kolem nich, ať již jsou to videa, rozhovory s loutkáři, archivní články i nahrávky, pozvánky na online představení, zábavné prohlídky muzea a jeho prostor nebo loutkové workshopy.

Zbrusu novou rubrikou, na které se muzejníci z Mydlářovského domu podílejí, jsou Střípky ze sbírky, představující ve formátu krátké reportáže zajímavé sbírkové předměty (tedy nejen loutky) a jejich (ne) obyčejné příběhy v kontextu doby, v níž vznikly. Jedná se o předměty, které běžně návštěvníci nemohou vidět, protože nejsou součástí expozice ani probíhajících výstav.

V prvním díle mohli návštěvníci vidět kolekci nádherných francouzských stínových loutek z kabaretu Le Chat Noir, v díle druhém, který bude mít premiéru v neděli 31. ledna 2021, se s průvodcem Josefem Spejblem podívají až na Venuši a vyslechnou si historii jednoho představení v bouřlivém roce 1956. A také historii dvou plakátů.

Plakát ze sbírky Muzea loutkářských kultur v Chrudimi.Zdroj: archiv MLK

Poté, co hra Spejbl na Venuši s výhradami prošla u režimního dohledového cenzurního orgánu, stal se nečekaným problémem plakát k tomuto představení. Jeho autorem byl jeden z tehdy nejuznávanějších a nejúspěšnějších umělců Jiří Trnka. Zádrhel byl v tom, že na plakátě se vedle Spejbla objevuje i nahé ženské torzo s výrazným pozadím, představující Venuši. To cenzorům vadilo, protože se obávali ohrožení mravní výchovy dětí a mládeže. Bylo nutné ho urychleně předělat.

Plakát ze sbírky Muzea loutkářských kultur v Chrudimi.Zdroj: archiv MLK

Jiří Trnka již neměl na úpravu plakátu čas, neboť byl zavalen vlastní prací, a tak plakát předělal scénograf a výtvarník Josef Lamka, výtvarný rukopis plakátu byl od toho Trnkova k nerozeznání a pražská premiéra Spejbla na Venuši proběhla, jak měla. Originály Trnkova i Lamkova plakátu se pak ocitly v archivu Josefa Lamky, aby se společně dostaly do sbírek Muzea loutkářských kultur po celých šedesáti letech od premiéry v roce 2016.

Více o představení Spejbl na Venuši na webu a sociálních sítí Muzea loutkářských kultur.

Břetislav Oliva