Už několikrát jsem se přesvědčila, že majitelé soukromých zámků jsou lidé velice milí a přátelští. Samozřejmě jsou i vyjímky, ty zde ale uvádět nebudu, i když jsem se s nimi také setkala.Většina majitelů jsou ale lidé příjemní a vstřícní. Snad i proto, že jsou inteligentní a mají smysl pro krásu, jinak by se nepustili do tak obtížného úkolu – koupit zdevastovaný zámek a vrátit mu jeho původní lesk.

Pojďme dnes navštívit zámek Úsobí na Havlíčkobrodsku.

Původní tvrz byla přestavěna v 18. stol. na barokní zámek, v 19. stol. proběhly empírové úpravy. Od r. 1948 zámek patřil nemocnici v Havlíčkově Brodě a ta zde zřídila LDN. Zdejší LDN měla špatnou pověst a platilo, že kdo se dostal do Úsobí, pro toho to byla konečná. LDN zde byla do 90. let 20. stol.

Už v té době zámek neprocházel žádnou údržbou a chátral. O koupi zámku měla zájem i Olga Havlová.

R. 1999 zámek v dražbě koupila rodina Polákova. Pan Jaromír Polák byl majitelem strojírenské firmy. Zámek se pro něj stal koníčkem.

Rychmburk.
Nešťastná láska. Ve zdech Rychmburku byly nalezeny kosti. Patřily Markétě?

Když zámek Polákovi koupili, chyběly rozvody elektřiny, bylo zničené topení, okna byla vyrvaná i s rámy, dveře vyházené na nádvoří a zarostlé trávou, střechou zatékalo, byly zničené podlahy a ve dvou sálech byly propadlé stropy. Prostě naprostá zkáza.

Naštěstí je pan Polák šikovný kutil a mnoho práce si udělal sám. S pomocí svých tří synů udělal okna (chybělo jich 160!), šindele na střechu, zavedl vodu a elektřinu.

Dokonce sám udělal kazetový strop v sále a inspiroval se kazetovým stropem na zámku v Pardubicích! Dnes se můžeme kochat opravenými sály, vybavenými historickým nábytkem. Vybavení pan Polák hledá na burzách, něco vozí i z Francie. Veškerý nábytek je originál.

Jedna z nejvzácnějších částí zámku je kaple Panny Marie, sv. Florina a sv. Donáta s vzácným oltářem, který místní lidé v r. 1938 schovali před nacisty, tím ho zachránili a vrátili ho teprve před pár lety, když viděli, že je zámek v dobrých rukou. V kapli z r. 1758 se dnes konají mše.

Nás zámkem provedla přímo sympatická paní Poláková, která si odskočila z kuchyně od vaření oběda. Polákovi jsou dodnes v kontaktu s potomky původních majitelů, kteří žijí v Rakousku a Mexiku. Na zámku se pořádají divadelní představení, výstavy, koncerty, plesy, svatby. A zámek slouží i jako hotel, takže v zámeckých apartmánech máme možnost i přespat.

Pan Polák je členem veterán klubu, sám auta a motorky opravuje a jako dílna mu slouží bývalá zámecká kuchyň.

U zámku je upravený zámecký park a před zámkem barokní most se sochami sv. Floriana, sv. Donáta a Jana Nepomuckého z r. 1769.

Alena Hesounová