„S kurátorkami výstavy jsme se domluvili, že výstavu návštěvníkům zpřístupníme až do 4. září. To už ale bude poslední možnost prohlédnout si, jaká byla Gočárova první vila a zjistit, jak ho ovlivnila rodina, pro kterou ji navrhl,“ říká Tomáš Libánek, ředitel Východočeského muzea v Pardubicích. To výstavu pořádá ve spolupráci s Vysokou školou uměleckoprůmyslovou v Praze (UMPRUM). Připravily ji kurátorky Simona Binko a Marie Fiřtová, které jsou zároveň potomky obou rodin.
Výstava je pojatá jako návštěva Červené vily v Krucemburku, první z Gočárových samostatných realizací, kterou navrhl pro koželužského továrníka Josefa Binka. Výstava Červenou vilu ukazuje jako do detailů promyšlené, vizuálně nesmírně pestré umělecké dílo. Kromě milovníků architektury si ji užijí i děti. Návštěvníci si zkouší práci s usněmi, jejich zpracování bylo totiž hlavní náplň podnikání rodiny koželuhů Binkových, a poznávají běžný život „hrdinů“ výstavy a jejich záliby – turistiku, pěstování kaktusů či automobilismus.
Jedná se o druhou ze série čtyř výstav, které v roce 2022 v Čechách, na Moravě a na Slovensku připravuje UMPRUM. Výstavy nabídnou nový pohled na počátek 20. století, první republiku, její průmysl, ale také na rodinné a přátelské vazby mezi podnikateli a umělci.
Kateřina Procházková Skůpová