Uprostřed krásné přírody jižních Čech v malé vesničce blízko Soběslavi najdeme zámek Brandlín. Malé soukromé zámky, všeobecně nepříliš známé, nás mnohdy překvapí, nabídnou zajímavosti, které nečekáme.

Je dobrodružné objevovat tyhle zámečky a nechat se překvapovat.

Odhalme dnes tajemství zámku Brandlín.

V 18. stol. zámek patřil rodu baronů Nádherných. Z tohoto rodu pochází i Sidonie Nádherná, majitelka zámku ve Vrchotových Janovicích.

Posledním majitelem před znárodněním byl bohatý podnikatel pan Karásek. Jeho manželka byla rozená Schwarzenberková, ale tím, že se vdala za nešlechtice, přišla o svá šlechtická privilegia. Karáskovi měli jediného syna, který se utopil v místním rybníku. Paní Karáskovou to psychicky poznamenalo a do konce života sbírala panenky, zřejmě v nich viděla dítě, o které tragicky přišla.

Pan Karásek byl známý Adolfa Hitlera. Díky němu na zámek získal nábytek ve stylu Ludvíka XIV, odcizený v Louvru. V nedávné době přijela na zámek delegace z Francie a měla zájem o vrácení nábytku. Byl však ve špatném stavu, tak o něj Francouzi ztratili zájem a už se neozvali a sedací souprava zdobí zámek dodnes.

Srazu a spanilé jízdy historických vozidel a motocyklů se zúčastnilo více jak 150 posádek.
FOTOGALERIE: Veteráni zamířili z Pardubic do Konopáče. Nejstaršímu bylo 111 let

Po válce byl pan Karásek jako příznivec fašismu odsouzen na doživotí k deportaci na ostrov v jižní Americe. Než k tomu došlo, spáchal raději sebevraždu a oběsil se.

Nemocná paní Karásková na zámku dožila. Přečkala zde ještě pár let po válce.

Poté zámek sloužil různým účelům, např. zde byla školka, JZD, školící středisko. Zámek nebyl udržován a dostal se do havarijního stavu.

Zámek nebyl vrácen v restituci, protože Karáskovi kromě tragicky zemřelého syna neměli jiné potomky.

V r. 2008 zámek koupil Petr Vojáček, známý automobilový závodník. V současné době je zámek vzorně opraven.

V přízemí se nachází zámecká restaurace se třemi hodovními síněmi, kde jsou vymalovány erby šlechtických rodů spjatých se zámkem.

První patro je určeno k prohlídkám a ve druhém rodina Vojáčkova bydlí.

Pan Vojáček zdědil po svém dědečkovi sbírku zámeckých hodin. My je dnes můžeme obdivovat v zámecké expozici. V současnosti jich je asi 140. Sbírka hodin je dominantou zámku a stále se rozrůstá.

Nejkrásnější místností zámku je určitě rytířský sál.

Sympatický průvodce nám ukázal další zajímavosti, které se na zámku nacházejí.

Např. pohovku Petra Voka z Rožmberka, na které ho císař Rudolf přistihl v intimní situaci s Kateřinou z Ludanic, se kterou se pak musel oženit. Je tu klavír císařovny Sisi. A z novější doby kolo, které hrálo ve filmu Adéla ještě nevečeřela, kolo, na kterém tlačil R. Hrušínský M. Dočolomanského.Nedávno byl zámek navštívit R. Hrušínský ml. a hned poznal kolo, se kterým jeho otec hrál.

Jsou zde vystaveny i trofeje Petra Vojáčka /nar. 1957/, který je šestinásobný mistr republiky v závodech automobilů do vrchu a držitel tří Zlatých volantů. Jsou zde vystaveny poháry a věnce z domácích i evropských šampionátů. Automobilový závodník je i syn Lukáš a i jeho ceny zde můžeme obdivovat. Je tu přes tisíc trofejí obou závodníků. Na nádvoří před zámkem jsou pak i závodní vozy obou šampionů.

Tento zámek nám má co nabídnout a rozhodně zde není nouze o překvapení, která bychom zde ani nečekali. Zvídavý turista odsud odjíždí spokojen a obohacen o nové hezké zážitky.

Alena Hesounová