Ublíží vyhláška demokracii? Nebo je nutné její přijetí? Hlasujte v anketě.

Diskusi o popíjení alkoholu na veřejnosti zahájil Chrudimský deník při Dni s Deníkem. Většina občanů se postavila k návrhu starosty Aleše Jiroutka kladně a přijetí vyhlášky podpořila. Nyní redakce obdržela varující apel od budoucích právníků. „Je otázkou, zda opilci u školy skutečně děti negativně ovlivňují. Domníváme se totiž, že pohled na ztroskotalého opilce působí na školáka spíše výchovným a odstrašujícím dojmem,“ tvrdí Štěpán Výborný a Michal Holas.

Vyhláška podle nich nepostihne jen opilce, ale i lidi, kteří si připijí na svatbě před kostelem, nebo ty, co si na náměstí vychutnají jedno studené pivo v horkém dni. Studenti upozorňují, že vyhláška znamená zásadní zásah do svobody jedince a odvolávají se přitom na Ústavu ČR a Listinu základních práv a svobod.

Starosta města Aleš Jiroutek zdůrazňuje, že vyhláška nebude plošná. „Specifikujeme místa, kde se alkohol pít nebude. Tedy před prodejnami s alkoholem a všude, kde není žádné sociální zařízení. Nenecháme si od opilců znečišťovat centrum,“ tvrdí starosta města Aleš Jiroutek.