Starosta města Aleš Jiroutek už v tomto směru činí patřičné kroky.

„Řešíme důsledky něčeho, co jsme nezavinili, ale už nechceme přihlížet tomu, jak jsou slušní lidé mnohdy utiskováni. Ti výrostci dokonce nutí nejmenší školáky, aby jim dávali peníze.

Už dvě maminky se rozhodly dítě přemístit do Chrudimě i za cenu dojíždění. Takhle už to dál pokračovat nemůže, musíme těm partám nekompromisně ukázat, že se takto chovat nemohou,“ říká starosta města Aleš Jiroutek, který už o problému jednal s republikovou i městskou policí, vedením základní školy nebo domova důchodců.

Na kontrolu malého náměstí a zámeckého parku se zaměří městští strážníci z Pardubic, kteří slouží v Heřmanově Městci deset dní v měsíci.

„Budeme v parku projíždět na jízdních kolech a party s drogami odtud hodláme odsud vykazovat do té doby, než to konečně pochopí. To samé platí o malém náměstí.

Víme, kdo drogy užívá, známe ty lidi. Dáme jim šanci se ukáznit. Pokud to nepůjde, přijdou na řadu další připravované akce. Nikdo si nebude z lidí dělat blázny, je to už nyní velký problém, kterým se chceme intenzivně zabývat,“ říká pardubický strážník Ivan Hainz.

V Heřmanově Městci je parta mládeže, která se netají kouřením marihuany v parku nebo na malém náměstí naproti domovu důchodců. Strážník Ivan Hainz míní, že je třeba mezi mládeží rozšířit prevenci. "Některé děti tu partu obdivují a snaží se k ní přiblížit. Proto budeme ve škole pořádat různé přednášky a akce, budeme se na veřejnosti co nejvíce prezentovat. Například v příštím týdnu se naše složka stane součástí hasičské akce v parku Bažantnice, kde bude spousta dětí. Chceme jim předvést ukázku naší činnosti," vysvětluje Ivan Hainz.

Zámecký park, po kterém se budou městští strážníci prohánět na bicyklech, je pro jízdní kola jinak uzavřen. "Dostali jsme už povolení. Budeme moci tento rozsáhlý areál lépe kontrolovat," dodává Hainz.