Problém, který Chrudimáky v posledních letech nejvíc trápí, přilákal do centra asi dvě stovky lidí.

Po představení redakce Chrudimského deníku se mikrofonu postupně chopili hosté, první byl člen nedávno vzniklého občanského sdružení Chrudimští patrioti Pavel Pavlíček.

„Co se týče obchvatu, sliby už dávno neplatí. Několikrát v minulosti bylo řešení odsunuto, teď se to stalo opět. My jsme to vyhodnotili pro Chrudimáky jako krajně nepříznivé. Pokud se budeme pokoušet o blokádu na kruhovém objezdu u Muzea, chtěli bychom, aby se akce účastnilo co nejvíc občanů. Zatím uvažujeme o symbolické akci, která spočívá v několikaminutové blokaci. Chceme dát najevo, že jsme k činům připraveni,“ řekl Pavel Pavlíček a vyzval občany, aby svým podpisem potvrdili svou podporu chystané akci.

Zájemci o účast na blokádě nebo také zájemci o získání průběžných informací se mohou zaregistrovat na e-mailové adrese: chrpat@email.cz

Zájemci o účast ve vznikajícím občanském sdružení „Chrudimské maminy“ se mohou registrovat na adrese chrudimske.maminy@seznam.cz
Toto občanské sdružení, které by se mělo skládat zejména z chrudimským maminek, si klade jako svůj hlavní cíl ochranu a zlepšování životních podmínek v Chrudimi a okolí.

Starosta města Jan Čechlovský předeslal, že Chrudimští patrioti nejsou žádnými nepřáteli radnice, naopak má s nimi vedení města shodné názory. „Pan Pavlíček už to řekl: vždy bylo slíbeno a sešlo z toho. Posledním a zatím nejvýznamnějším krokem bylo, že se podařilo dostat do usnesení vlády chrudimský obchvat, ovšem to se stalo za ministra dopravy Aleše Řebíčka. Dá se říci, že všechno je pro výstavbu obchvatu připraveno. Výkupy pozemků pokračují, už se realizovaly z osmdesáti procent,“ řekl starosta.

Místostarosta Petr Řezníček ve své řeči uvedl, že již v roce 1996 se ocitl obchvat v územním plánu. „Nechci vypočítávat, kolik lidí se vystřídalo v iniciativě začít stavět obchvat. Ale všichni skončili tam, kde jsme my dnes,“ zdůraznil Řezníček a varoval před těmi, kteří by chtěli použít chrudimský obchvat jako lákadlo na voliče.

Poslanec a bývalý starosta Chrudimě Ladislav Libý občany informoval o tom, že už jednal s novým ministrem Gustávem Slamečkou. „Dokázali jsme se velmi rychle dohodnout na tom, že do prázdnin bude vypsán tendr na výběr dodavatele stavby. Máme územní povolení, probíhá stavební řízení. Ještě letos budou zahájeny přípravné práce,“ potěšil Libý Chrudimáky.