Jejím propagátorem je starosta města Aleš Jiroutek. „Chci zákaz požívání alkoholu na veřejnosti prosadit v zastupitelstvu,“ zdůraznil při středečním Dni s Deníkem v Heřmanově Městci starosta. Ujistil, že předzahrádky restaurací by vyhlášce nepodléhaly.

Posezení před hotelem se slunečníky a stolky chtěl vytvořit provozovatel místního hotelu Bílý Beránek Luboš Lesák. „Právě mi přišel dopis, že to radnice zamítá,“ netajil se s rozčílením.

Starosta Jiroutek hned na jeho slova zareagoval: „Nebyl by tam dostatečně široký průchod“. Oba oponenti si poté své názory vyříkali mimo mikrofon Deníku. Zatímco jeden argumentoval tím, že za Jiroutkova předchůdce byla zahrádka před Beránkem v provozu, druhý poukazoval na skutečnost, že hotel už ve svém zadním traktu jedno venkovní posezení má.

Podle ankety Chrudimského deníku většina lidí vyhlášku podporuje, zvlášť ženy by zákaz pití alkoholu vedle školy nebo u večerky hned zakázaly. „Jako babička se chci v klidu projít s kočárkem a vadí mi pohled na lidi, kteří jsou vulgární a znečišťují ulice,“ řekla tajemnice heřmanoměstské radnice Hana Mifková.

Zda vyhláška v zastupitelstvu projde, se lze jen dohadovat. Nesouhlasí s ní třeba opoziční zastupitel Ondřej Sigmund. „Budu hlasovat proti,“ řekl v rozhovoru pro Deník.