Po několika soudních jednáních kolem 1000 metrů čtverečných plochy, které vlastní místopředseda Vrchního soudu v Praze František Kučera, zrušil Krajský úřad Královéhradeckého kraje na dotyčnou plochu stavební povolení.

Úřad povolení zrušil na základě procesní chyby jaroměřského stavebního úřadu, který neoznámil účastníkům řízení přes úřední desku doplnění spisu.

Spor se dotýká pozemku v místě plánovaného kruhového objezdu na sjezdu z dálnice mezi Hořenicemi a Heřmanicemi. Zdroj mapy: ŘSDSpor se dotýká pozemku v místě plánovaného kruhového objezdu na sjezdu z dálnice mezi Hořenicemi a Heřmanicemi. Zdroj mapy: ŘSDZdroj: Deník / Kamil Dubský

„Celý proces stavebního řízení se tak musí opakovat a následně bude vydáno nové stavební povolení. Předpokládáme, že nové řízení včetně vydání stavebního povolení by mělo trvat přibližně 4 měsíce,“ uvedl k celé situaci mluvčí ŘSD Jan Studecký.

Dodal, že ŘSD stále věří, že tato procesní chyba nikterak neovlivní otevření autostrády z Hradce Králové do Jaroměře, které je naplánováno na 17. prosince letošního roku.

Spor se týká pozemku pro stavbu kruhového objezdu u napojení dálnice D11. Krajský soud už loni v listopadu zrušil i vyvlastnění pozemku. ŘSD i kvůli tomu začalo řešit jiné řešení křižovatky. Už v listopadu mluvčí ŘSD Jan Rýdl uvedl, že by mohlo dojít například ke stavbě klasické křižovatky ve tvaru T.

Ilustrační foto
Problém pro dálnici D11. Soud zrušil rozhodnutí o vyvlastnění pozemku soudce

Podle soudce Kučery stát s výkupem jeho pozemku zaspal a on sám by jej rád prodal, ale ne za cenu, která mu byla státem nabízena.

„Pozemek státu nabízím už od roku 2009. Jsem loajální občan tohoto státu a opravdu nic neblokuji. Ale prodává-li někdo pozemek státu pro stavbu silnice, měl by za něj dostat cenu odpovídající stavebnímu pozemku,“ řekl minulý týden před jaroměřskými zastupiteli František Kučera.

Soudce minulý týden vystoupil na jednání jaroměřského městského zastupitelstva. Jeho vystoupení je v čase od jedné hodiny a 29 minut:

Zdroj: Youtube

Pro Deník soudce Kučera podotkl, že ŘSD dlouhá léta nedodalo znalecký posudek, který by přesně definoval cenu pozemku. „Nakonec jsem dodal svůj posudek, který zpracoval znalec, jež vystoupil u hradeckého Krajského soudu ve věci jiných pozemků na dálnici a vedl ke smíru mezi ŘSD a dotčenými vlastníky. U mého dodaného posudku se ukázalo, že cena mého pozemku není ani 30 ani 120 tisíc korun, které mi postupem doby ŘSD nabízelo, ale 500 tisíc korun,“ dodal Kučera.

Pokračující stavba dálnice D11 v úseku Hradec Králové - Jaroměř
OBRAZEM: Dálnice D11 postupuje z Hradce mílovými kroky

Podle něj však ŘSD na tuto sumu nepřistoupilo a začalo s vyvlastněním. „Celou dobu jsem poukazoval na zbytečné průtahy a nakonec i soudy vyvlastnění zrušily. Paradoxem pak je, že ŘSD dalo za přeprojektování křižovatky milion korun, aby nemuselo platit 500 tisíc,“ nechal se slyšet František Kučera.

JAK POSTUPUJE VÝSTAVBA D11 PŘED JAROMĚŘÍ? PODÍVEJTE SE NA VIDEO

Zdroj: Youtube

Tvrdí rovněž, že v době, kdy byl pozemku zbaven, přišel exekutor s tím že ŘSD pozemek nevyužije k výstavbě dálnice D11, ale ke splacení vlastního dluhu u věřitele.

„A já opravdu nechci svým majetkem platit dluhy ŘSD. Exekutor se však stáhl v době, kdy jsem opět byl vlastníkem pozemku,“ uvedl soudce, který je dle svých slov dál ochoten pozemek, pokud jej ŘSD opravdu bude potřebovat, prodat.