"Pomohli jsme mu se založením veřejné sbírky a její propagací. Tak velká solidarita nás opravdu překvapila, ale i utvrdila v tom, že si lidé ve Slavkově chtějí vzájemně pomáhat. Velice si vážíme zájmu všech, sbírka potrvá na portálu Donio do druhého října," komentuje mluvčí Slavkova Veronika Slámová.

David Piloušek.
Začalo to slabostí končetin. Zákeřná nemoc Davida znehybnila, potřebuje pomůcky

Osudným se muži stal patnáctý duben 2004, kdy pomáhal svým kamarádům pokácet strom, který zavazel u střechy jejich domu.

"Netušil jsem ale, jak moc se můj život a život mé rodiny toho dne změní. Už jsme dokončovali náročnou práci a podával jsem klukům dolů motorovou pilu, když jsem se kvůli nešťastné chybě zřítil ze šesti metrů a doslova se rozpůlil o kmen, který jsme likvidovali. Vlastně si vůbec nepamatuji, jak se vše stalo, takže to vím jen z vyprávění těch, kteří tam byli se mnou," vzpomíná Holoubek.

Když se po několika dnech probudil v nemocnici z bezvědomí, slyšel už jen výčet následků v podobě dvou rozdrcených obratlů a zlomenin u dalších dvou.

Ráno vstala a plánovala svatbu. Večer jí diagnostikovali nádor na mozku
Ráno vstala a plánovala svatbu. Večer ženě diagnostikovali nádor na mozku

"Dále to byly otevřená zlomeniny ruky a nohy, čtyři zlomená žebra zabodnutá v plíci a těžký otřes mozku. V té době byla žena ve druhém měsíci těhotenství a doma jsme měli ročního chlapečka. V nemocnici jsem ležel rok a půl," popisuje invalida.

Syny vede k práci

Domů proto už odjel na invalidním vozíku, ze kterého dosud nevstal a už ani nikdy nevstane. "S novou situací jsme se ale museli vypořádat a já jsem dodnes rád, že jsem toho osudného dne nepřišel o život. Těším se ze života a úspěchů svých dvou synů, snažím se je vést k práci a zodpovědnosti. Stále mě baví pracovat v dílně a alespoň pro zábavu a pomoc druhým vyrábět klempířské drobnosti, které zvládnu i z kolečkového křesla," vypráví Holoubek.

Za ty roky si z invalidního důchodu našetřil na ojetý Volkswagen Passat, který ale nyní dosloužil a oprava už není možná. Rád by ale přešel z dieselu na hybridní pohon. Po zvažování nakonec dle svých slov přistoupil na nabídku za cenu 678 tisíc korun.

Sedmiletý Jonášek z Plzně trpí velmi vzácnou genetickou poruchou. Od utrpení mu pomáhají neurorehabilitace, bez nichž by ho trápily stále větší bolesti.
Velmi vzácné onemocnění. Stejnou poruchou jako Jonáš trpí jen pět dětí na světě

"Dalších třiadvacet tisíc budou stát úpravy pro ruční řízení. Na auto jsem dostal příspěvek dvě stě tisíc a našetřeno mám asi 120 tisíc korun, zatímco ještě zbývá necelých čtyři sta tisíc. V případě, že se mi nepodaří ve veřejné sbírce peníze získat, jsem připraven si na rozdílnou částku zažádat o bankovní půjčku," dodává Holoubek.