Kvalita vzduchu, který dýcháme uvnitř našich domovů či kanceláří, není mnohdy zrovna vysoká. Mohou za to neprodyšně konstruované stavby, nižší cirkulace vzduchu, ale i chyby při topení, větrání či příliš vysoká vlhkost.

Množství výfukových plynů, průmyslových chemikálií či jiných toxických substancí, ale i plíseň či nedostatečné větrání kvalitu vnitřního ovzduší ještě mnohonásobně zhoršuje.

NASA (Národní úřad pro letectví a vesmír, agentura federální vlády USA) však přišla s tvrzením, že některé pokojové rostliny dokážou vzduch v domácnostech i kancelářích do jisté míry samy vyčistit. Opírá ho o studii, kterou prováděla po dobu dvou let. Které rostliny se doma vyplatí pěstovat, abyste dýchali kvalitnější vzduch?

Syndrom nezdravých budov

V poslední době se hodně mluví o tom, že velká část populace vyspělých států trpí Syndromem nezdravých budov (Sick Building Syndrome = SBS). Hlavními příčinami mohou být venkovní faktory jako výfukové plyny, azbest, prach, ale i faktory vnitřní jako těkavé organické sloučeniny, lepidla, pesticidy, čisticí prostředky i tabákový kouř nebo vedlejší produkty spalování z kamen či krbů.

„Ke kontaminaci ovzduší přispívají také syntetické vonné látky v produktech osobní péče nebo ve výrobcích pro čištění a údržbu. Patří sem ale také pylové znečištění, bakterie, viry, plísně či hmyzí trus. Biologická kontaminace pak může vést až k horečkám, kašli, bolesti svalů či alergickým reakcím,“ říká doktor Sumedha M. Joshi z Ústavu preventivního a sociálního lékařství v Indii ve studii Syndrom nezdravých budov.

Ke špatnému vzduchu v budovách však přispívá i nedostatečné větrání, špatně fungující systémy vytápění, ventilace či klimatizace. Ovzduší ovšem znečišťují i mikrovlnné trouby, televize a počítače, které vyzařují elektromagnetické záření, jenž ionizuje vzduch.


Nahrává se anketa ...

Kvůli snaze o zlepšení ovzduší provedl Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) studii, která se zaměřuje právě na snížení znečištění ovzduší v interiéru za pomoci rostlin. Výsledky studie, která probíhala dva roky, přinesly velice zajímavá zjištění. Některé rostliny mají totiž prokazatelně nezanedbatelnou schopnost čistit vzduch. První výzkumy ubírající se tímto směrem přitom NASA publikovala již v roce 1989 a nadále je rozšiřuje.

Gerbera – čistička vzduchu

Na jasné první příčce se umístila gerbera, která obstála nejlépe hned ve dvou kategoriích. Za 24 hodin byla podle provedené studie schopna odstranit z ovzduší až 107,7 mikrogramů benzenu a 38,9 mikrogramů trichloretylenu (TCE). V obou případech ostatní rostliny o mnoho mikrogramů předběhla.

Jak pečovat o řezané gerbery:

| Video: Youtube

Gerbery sice patří mezi nejoblíbenější řezané květiny, ale pěstovat je můžete i doma v květináči jako pokojovou rostlinu. Není to však úplně snadné. Ovšem za tu práci, kterou pro vás rostlina odvede, to určitě stojí za vyzkoušení.

„Pěstujete-li gerberu jako pokojovou rostlinu, dopřejte jí jasné, ale nepřímé světlo. Tyto rostliny mohou růst v průměrné půdě, pokud je dobře odvodněná, ale produkce květů se zvyšuje, pokud je půda obohacena organickou hmotou či kompostem. Jednou týdně hnojte kvalitním hnojivem,“ radí hobby magazín Better Home and Garden.

Co se týče škůdců, gerbery nejvíce trpí na mšice, molice či svilušky, proto pravidelně kontrolujte povrch listů i květů.

Další rostliny, které čistí vzduch

Dracena neboli dračinec

Na další příčku se dostala elegantní, nenáročná a dlouhověká nepravá palma, která se hodí do každého interiéru. Dračinec neboli dracena je rostlinou typicky se vyskytující v tropických oblastech Afriky a Asie, ale z důvodu vysokého počtu druhů je najdete i na Kanárských ostrovech. Dobrou práci ale udělají i ve vašem obýváku či ložnici.

close Dracaena (dračinec). info Zdroj: Shutterstock zoom_in Dracaena (dračinec).

„V domácích podmínkách může dračinec (druh Dracena marginata) růst až do výšky tří metrů. Musíme však vědět, jak o něj pečovat. Nesnáší průvan a přímé světlo, jelikož by se mu mohly spálit listy. Proto je potřeba dbát na jeho správné umístění. Zároveň miluje kvůli své domovině vysokou vlhkost,“ popisuje rostlinu specialistka na pokojové rostliny Kristýna Kratochvílová na webu Dej mi pokojovku.

Vhodný je i pro pěstitele začátečníky, a navíc pohlcuje benzen, formaldehyd a trichloretylen.

Lopatkovec

Ovzduší čistí i lopatkovec, který podle studie vyniká především v odstraňování trichloretylenu ze vzduchu. Získá si vás ale i tím, že je velice nenáročnou rostlinou, které se bude dařit i tam, kde se mu nebude dostávat adekvátní péče. Pochází ze Střední Ameriky, proto je zvyklý na teplé, ale zároveň vlhké prostředí. Líbit se mu bude především ve světlé koupelně. Rostlina kvete od jara do podzimu, přičemž každý květ vydrží až čtyři týdny.

„Lopatkovec miluje světlá místa. Substrát udržujte vlhký, ale nikoliv mokrý. Každé dva týdny rostlinu přihnojujte a pravidelně odstraňujte odumřelé květy, a listy oprašujte či otírejte. V suchém prostředí zvlhčujte rozprašovačem,“ radí specialista na zahradničení Gardeners World.

close Lopatkovec (toulcovka či sansevieria). Jde o úžasnou pokojovku, vyzkoušejte ji. info Zdroj: Shutterstock zoom_in Lopatkovec (toulcovka či sansevieria). Jde o úžasnou pokojovku, vyzkoušejte ji.

Jako mnoho dalších rostlin je však jedovatý, proto je potřeba dbát zvýšené opatrnosti v rodinách s malými dětmi či domácími mazlíčky. Při požití může způsobit otok jazyka či zvracení.

Bambusová palma

Tato tropická pokojová rostlina, která doplní jakýkoliv prostor, pochází z lesů Mexika a Střední Ameriky. Ve svém přirozeném prostředí roste ve stínu větších stromů, díky čemuž nevyžaduje přímé světlo a roste i v nepříliš ideálních světelných podmínkách. Jedná se o rostlinu nenáročnou na péči, která je pro svou podobu spojována s bambusem, ovšem členem stejného rodu není.

„V ideálním případě udržujte půdu trvale vlhkou. Mezi zálivkami nechte vrchní část půdy vyschnout. Rostlina se těší vysokým teplotám, ale bude ráda za občasné mlžení rozprašovačem, které jí dodá na vlhkosti,“ tvrdí průvodce zahradničením Gardening Know How.

Výhodou je, že jsou bambusové palmy poměrně odolné proti škůdcům. Stále na nich ale můžete objevit mšice, svilušky a při přemokření i plíseň či hnilobu kořenů a stonků.

Tchynin jazyk

Nenáročná rostlina, která poroste i v temnějších místnostech, je označována mnoha názvy. Nejznámějším z nich je tchynin jazyk, ale setkat se můžete i s označením hadí rostlina, ďáblův jazyk či meč svatého Jiří. Všechny názvy jsou odvozeny od podoby rostliny, v jejíchž dlouhých, tvrdých, špičatých, zeleno-žlutě žíhaných listech vidí každý něco jiného.

„Tato rostlina pochází ze západní Afriky. Je opět vhodná pro naprosté začátečníky, jelikož je známá svojí nenáročností, dlouhověkostí, zálibou i pro stinné prostory a vyžaduje méně časté zalévání, a to jednou za 2 až 3 týdny,“ tvrdí milovnice rostlin Kristýna Kratochvílová.

Chybu ale neuděláte, ani když si domů přinesete chryzantému, aglaonema, břečťan popínavý, filodendron, fíkus či aloe vera. I tyto rostliny mají dle výzkumu NASA schopnost čistit ovzduší a pohlcovat škodlivé látky.

Mohlo by vás zajímat:

Muškáty jsou velmi oblíbenou okrasou balkonů a teras. | Video: Deník/Nataša Budačová