Před třemi lety vlétl do první ligy. Dal gól v Jihlavě, trefil se na Spartě. V sedmnácti letech. Fotbalový Hradec Králové se těšil: Máme dravce do útoku.

Kariéra Jakuba Šípka však neletí tak rychle vpřed, jak se zdálo. I když… V neděli možná přišel závan lepších časů. Dvacetiletý mládenec si natáhl dres s číslem 9, numerem velkých útočníků, a ve FORTUNA:NÁRODNÍ LIZE zásadně přispěl k výhře Votroků nad Chrudimí 3:1.

„Šípas byl hráč, na kterého jsme hodně spoléhali,“ přiznal po vítězství trenér Zdenko Frťala.

Na reprezentanta do dvaceti roků se dostalo z vícero důvodů. Mladíček Filip Firbacher byl po nemoci, Brazilec Wesley da Silva je sicev poli platný, ale střelecky sterilní. Navíc tu byl i faktor zákonu schválnosti. Šípek na podzim hostoval právě v Chrudimi a ve fotbale už to tak bývá, že proti svým bývalým mužstvům mají hráči extra motivaci i štěstí.

„Je to ironie, ale mně se to taky stalo,“ usmál se Frťala.

Bylo to tak. Šípek se prosadil střelecky, splnil tak úlohu, kterou měl jako hlavní. Před poločasem zvýšil na 2:0, nakonec šlo o vítěznou branku.

„Konečně. Naposledy jsem dal gól v přípravě. Čekal jsem docela dlouho. Trošku se to tam došouralo, ale jsem rád, že se štěstí naklonilo na moji stranu,“ připomínal, že se na jaře ještě netrefil.

„Pro mě bylo i super, že jsem dostal šanci v útoku. Jsem rád, že jsem trenérovi potvrdil, že když mě tam dá, tak to není chyba,“ radoval se.

Návrat na jeho dřívější post mu opravdu pomohl. Pod koučem Frťalou dosud nastupoval spíše na křídle. Nakonec na tomto místě se mu především v zimní přípravě velmi dařilo. „Neříkám, že se mi na hrotu hraje líp, ale…“ naznačil Šípek jasně, kde v sestavě se on sám cítí lépe.

Nyní se uvidí, zda se v základní jedenáctce udrží delší dobu. Co je Šípkova potíž, je totiž nasnadě. Zatím nedokáže udržet stálou výkonnost. „Zahrál jsem dobře. Pak přišla šance a nebylo to ono. Měl jsem výkyvy,“ přiznal sám.

Přitom v zimě se zdálo, že by mohl patřit mezi hojně využívané hráče. Z Chrudimi, kde hostoval, se vrátil viditelně poučený. „Klukům takové hostování otevře oči. Vidí, že ne všude se mají tak dobře jako v Hradci,“ řekl trenér Frťala i na Šípkovu adresu.

„Pro mě byla Chrudim pomoc. Ukázalo mi to, jak na tom jsem, jaké mám chyby,“ popsal Šípek.
Chrudim mu navíc nyní pomohla i jako soupeř. Po slušném výkonu si bude mladý útočník dozajista dělat zálusk na místo na hrotu hradecké sestavy.

Frťalův tým by právě borce se střeleckou formou potřeboval. Za celou sezonu druhé ligy dal ve čtyřiadvaceti zápasech jen třicet branek. První České Budějovice jich mají o devatenáct víc.

Šípek je nyní (společně s angažmá v Chrudimi) na třech brankách. Kdy přidá další?