Muž, který v 77 letech chodí denně do práce, nebere si dovolenou, aktivně sportuje, cestuje, velmi rád vypráví o svých životních zkušenostech. Je snad něco, co jeho všestrannost umírňuje? „Už jsem přestal s běháním, šetřím klouby,“ směje se Ivan Hoffmann. Tak denně urazí 50 až 80 kilometrů na kole.

Start pod pěti kruhy

Ivan Hoffmann je ve sportovním světě známá osobnost, zejména v kruzích jachtingu. Účastnil se osmi mistrovství světa, řady evropských šampionátů a jedenáctkrát jel největší regatu na světě Kieler Woche v německém Kielu. „Něco jako když tenista hraje Wimbledon,“ vypíchl důležitost této regaty. Kromě zmíněného závodil Ivan Hoffmann v roce 1972 na olympijských hrách v Mnichově. Dále jako trenér vedl své svěřence bratry Brandejsovi o osm let později v olympijském závodě v estonském Tallinnu.

„Moje vystoupení pod olympijskými kruhy v roli závodníka dopadlo fiaskem, měl jsem totiž problémy s lodí,“ vrací se k závodu nadšený sportovec. „Jako trenér jsem již byl úspěšnější. Ze závodní kariéry si nejvíce cením titulu vicemistra světa v jachtingu z roku 1979,“ popisuje své sportovní úspěchy Ivan Hoffmann.

Krušné časy jachtařů

Ne vždy to ale bylo na vodě zcela jednoduché, tehdejší sportovce provázela i těžká dřina, kterou si mohou dnešní profesionálové jen těžko představit. „Za svůj život jsem spal dva roky na sklopených sedadlech auta a jedl konzervy. Byli jsme buržoazní sport, dostávali jen kapesné. Vydělával jsem si jednoduše – postavil jsem loď, na cestách ji prodal a tím získal finance na další rok,“ vzpomíná.

Koníčkem cyklistika

To ale není všechno, svůj život zasvětil kromě jachtingu ještě cyklistice. „Je to můj obrovský koníček. V cyklistice jsem trénoval s pardubickou Duklou a dnes jezdím na kole, se kterým se závodí na Tour de France.“

Ivan Hoffmann je člověk, který vyzařuje obrovskou pozitivní energií. Sám o svém přístupu k životu mluví velmi rád: „Na otázku, jak se máš, jsem nikdy neodpověděl jinak, než že fakt dobře. Ve smyslu toho, že jsem šťastný člověk. Na každý den se těším. Například Jitka Zelenková ráda říká, že když má starosti, sejde se se mnou a vše z ní spadne.“

A opravdu. Každé posezení s Ivanem Hoffmannem se nese v duchu úsměvů a pozitivní atmosféře.

Petr Dejnožka