Nebo v minulosti byla členkou Disciplinární komise v pardubickém okrese. Přes deset let. Navíc se od mládí věnuje cvičení a je cvičitelkou žen a dětí.

Oddána fotbalu

Její heslo zní: Fotbal v obcích musí žít. Spolupráci a propojení s fotbalem bere jako samozřejmost. A není jediným starostou v okrese, který se angažuje v nejvyšších klubových funkcích.

„Jedná se především o menší obce a toto spojení vnímám jako velice potřebné. Vždyť fotbal k našim obcím patřil, patří a musí patřit i nadále. Zázemí fotbalu u nás ve Chvojenci je i majetkem obce a takto vnímám jeho potřeby,“ říká Píšová.

Jako zástupce slabšího pohlaví je ale výjimkou. Také proto, že muži mají více času než ženy, navíc k fotbalu blíž.

„Nevidím rozdíly. Každý má svého koníčka. I ženy fotbal hrají a patří do jeho struktury. Vždy jsem se snažila pracovat s dětmi a vést je ke sportu. Ženy mají jiný cit a dovedou především u mládeže dobře pracovat,“ podotýká starostka Chvojence.

Žena kromě svých koníčků a zálib musí být především maminkou, babičkou, manželkou a v neposlední řadě hospodyňkou…

„Sport, potažmo fotbal se stal součástí mého života a vždy jsem si na něj čas udělala. Můj tatínek byl funkcionářem fotbalového klubu Jiskra Holice. Jako manželka jsem chodila s manželem – hráčem na fotbal, jako matka jsem vedla své syny k fotbalu – všichni tři hráli fotbal. Vozila jsem je na fotbalové zápasy i tréninky. Po roce 2000 jsem se stala součástí dorostu ve Chvojenci. Tehdy jsem všechen volný čas plně věnovala fotbalu. No a jako hospodyňka jsem třeba pekla pro kluky koláče na posvícení. Teď mám půlročního vnoučka a když bude hrát fotbal, jenom ho podpořím,“ vypočítává Píšová.

Není typem činovníka, který si hraje na bafuňáře. Žádné manýry ve smyslu: jde na fotbal a skákejte kolem…

„Vstupné platím jako každý jiný divák, vždyť tím podporuji náš klub. Dříve ženy platily zlevněné, teď už jsme ceny sjednotily,“ vysvětluje.

Hlavní pořadatelkou

A že by seděla na nějakém vyhrazeném místě s nejlepším výhledem?

„V.I.P. místa máme pro pravidelné fanoušky našeho klubu. Je příjemné sledovat fotbal z balkonu nově zrekonstruovaných kabin. Máte tam celé hřiště jako na dlani. Na to ale já nemám čas. V domácím prostředí zajišťuji potřebné věci. Nedávno jsem byla dokonce hlavním pořadatelem. Spíše si užiji venkovní zápasy,“ usmívá se.

„Samozřejmě našich legend jsme si vždy vážili a dostaly třeba i židli u vstupu hráčů na plochu hřiště, aby mohli klukům něco povzbudivého říci když jdou do šatny,“ přidává k dobru.

Nabízí se otevřít téma ekonomické podpory klubu, kam má „politik“ nejblíž… Je výhodné mít někoho tam, kde se rozdělují finance…

„TJ Sokol je součástí naší obce a dostává každý rok příspěvek na svou činnost, na základě podané žádosti. Stejně jako další dvě organizace,“ objasňuje fotbalová starostka Jaroslava Píšová.

A otázka na závěr. Kolik času týdně zaberou Jaroslavě Píšové povinnosti starostky a hlavně ty fotbalové?

To je různé. Dříve toho bylo více, dnes je to podle mého volného času. Bohužel jako starostka mám i volnočasový program spojený s mou prací a je někdy nemožné vše propojit,“ přiznává.