Do základní sestavy se při předem domluvené absenci Hranáče (dohoda o hostování), dostal další bývalý plzeňský hráč Čihák. Právě on se stal nejsmutnějším hrdinou. Na konci první pětiminutovky při bránění Beauguela mu vylétla noha a on ho zasáhl do hlavy. Rozhodčí si vzal na pomoc systém VAR a zákrok posoudil jako nedovolený. Penalta. Čihák navíc vyfasoval žlutou kartu. Míč si vzal Bucha a Letáček u druhé tyče jen sledoval, jak jeho střela letí vedle. Hosté drželi s favoritem krok, ale následoval zkrat pardubického stopera. Při snaze získat míč zajel dlouhým a hlavně ostrým skluzem do Kalvacha. S nadsázkou se dá říct, že mohl být rád jen za žlutou…

Pardubice šly do deseti a hlavně přišly o nejvyššího muže sestavy. Při absencích Hranáče, zraněného Pojezného a potrestaného kapitána Jeřábka se z ligového souboje stal příběh Davida a Goliáše. Jenže v opačném gardu… Trenéři zareagovali stažením Tischlera do obrany, avšak výšková rovina vydržela hostům čtrnáct minut. Po rohovém kopu narazil Letáček do zdi jménem Beauguel a když nejvýše vyskočil Hejda, míč z jeho hlavy se zastavil až o síť. Východočeši kapitulovali první půli ještě jednou. Po špatném odkopu, odcentroval Sýkora a rybička Kopice znamenala druhou změnu skóre. A to ještě v nastavení po dalším obloučku do vápna Havel, jak jinak než, hlavou orazítkoval břevno.

Hosté druhý poločas začali, jak ten první skončili. Havel se prodral do jejich šestnáctky a svoji střelu přesně namířil ke vzdálenější tyči. Dál se hrálo na jednu bránu, ale Letáček dlouho odolával. Ještě jednou mu pomohla horní konstrukce. V 70. minutě vyzval Havel ke skórování Beauguela, ovšem jeho nůžkám chybělo pár centimetrů. Razítko na snadnou výhru Plzně dal v nastavení střídající Chorý.

Západočeši vystřelili celkem dvacetkrát oproti jednomu pardubickému pokusu. Zařízení trefili hned jedenáctkrát, hosté ani jednou. Na první jarní branku tak FK Pardubice stále čeká.

Hodnocení očima povolaných

Jaroslav Novotný, trenér FK Pardubice

K samotnému zápasu: "Z naší strany se jednalo o nevydařené utkání. Věděli jsme, že nás čeká zápas s kvalitním soupeřem, což se také ukázalo. V úvodu jsme přežili penaltu. Potom následovalo vyloučení, po kterém se naše šance markantně zmenšily. Navíc jsme dostali po standardce gól. A do poločasu ještě jednoho. O vítězi utkání tak bylo rozhodnuto. Ve druhém poločase jsme se snažili dohrát utkání se ctí. Jenže hned na začátku druhé půle jsme inkasovali potřetí. A v devadesáté minutě čtvrtou. My jsme naopak soupeře ani jednou neohrozili. Viktorka má velmi kvalitní obranu, nedostává branky, a to se také projevilo. Určitě nemáme z utkání dobrý pocit, ale čekají nás důležitější zápasy. Prohru musíme přijmout.“

K vyloučení Čiháka: "Jeho zákrok byl za dané situace naprosto zbytečný. Přežili jsme penaltu a pak uděláme takovou hrubou chybu. Vyloženě jsme se do této situace dostali sami…"

Emil Tischler, hráč FK Pardubice

K samotnému zápasu: "Začátek nám nevyšel. Po špatné rozehrávce a následujícím rohu se proti nám kopala penalta. Soupeř ji neproměnil a my zůstali v hře. Jneže jsme toho nevyužili. Dostali jsme červenou kartu a pak už bylo složité něco vymyslet, eventuálně si vytvořit nějaké šance.“

K vyloučení Čiháka:"To se stane. Filip je mladý. Na svůj zákrok se podívá a doufám, že se z něho ponaučí. Proti Plzni, kde hrával, byl extrémně namotivovaný."

K přesunu do obrany: "Naposledy jsme hrál na stoperu v mládeži. Trenér mi říkal, že když máme problémy ze stopery, mohla by nastat situace, kdy půjdu dozadu zaskočit. To se bohužel stalo. Byl to pro mě nezvyk, ale ve druhém poločase už jsme si v obraně rozdělili úkoly a moje hra vypadala líp."

K nutnosti hrát dopředu i v deseti: "O body se bojuje za každé situace, za každého počtu. Ale tentokrát nám to jako proti Hradce nevyšlo. Plzeň hrála šikovně, přečíslovala.“

K nulové jarní produkci: "Proti Hradci jsme si i v deseti vytvořili nějaké šance. Se Slováckem jsme se měli více prosazovat ve vápně. Na tom musíme zapracovat. V Plzni jsme měli hodně těžkou pozici. Určitě ale přijdou zápasy, kdy budeme gólovější."

Plzeň – Pardubice 4:0

Fakta – branky: 34. Hejda, 44. J. Kopic, 49. M. Havel, 90 (+1). Chorý. Rozhodčí: Krejsa – Nádvorník, Arnošt. Žluté karty: F. Čihák 2x, Kostka oba Pce). Červená karta: 20. F. Čihák (Pce). Diváků: 6184. Poločas: 2:0. Sestavy – FC Viktoria Plzeň: Staněk (61. Tvrdoň) – Libor Holík, Kaša, Hejda (C), M. Havel – Bucha (58. Trusa), Kalvach – J. Kopic (58. Čermák), J. Sýkora (76. P. Šulc), Mosquera – Beauguel (76. Chorý). FK Pardubice: Letáček – D. Kostka (72. T. Čelůstka), F. Čihák, Toml, Cadu – Tischler – Lupač (69. Huf), Vacek (C) (83. Patrák), Solil, Jakub Rezek (46. Nana) – P. Černý (46. Rayan).