Svoji neuvěřitelnou pouť ze Skotska do Německa, při které prošel přes šest zemí, zakončil Ferguson ve čtvrtek, den před zahájením fotbalového evropského šampionátu, když dorazil na mnichovský Marienplatz. Mladíka v typickém skotském kiltu tam přivítala řada lidí včetně fanoušků z jeho vlastní země.

„Teď nebudu chodit aspoň šest měsíců, dávám si přestávku. Teď budu létat nebo jezdit autobusem a vlakem, ale chodit určitě nebudu. Lhal bych, kdybych řekl, že to nebyla nejtěžší věc, kterou jsem kdy udělal,“ uvedl mladý muž po dokončení své cesty pro The Scotish Sun.

„Když jsem vstoupil do Německa, tak už jsem používal adrenalin a motivaci, že už tam skoro jsem, abych to dokončil. Neměnil bych ale ani vteřinu. Každý kousek téhle cesty, dobrý i špatný, mě sem dovedl,“ doplnil skotský fanda, který se rozhodl pro svoji bláznivou výpravu s dobročinnými myšlenkami.

Díky svému sledovanému pochodu chtěl šířit povědomí o mužském psychickém zdraví a zároveň vybírat peníze pro charitativní organizaci Brothers In Arms. „Vybrali jsme přes 50 tisíc liber na tak důležité téma. Neměnil bych, jsem opravdu vděčný, že se mi to podařilo,“ prozradil Ferguson, který později vybranou částku upravil dokonce na více než 60 tisíc.

Myšlenka na dobročinnou výpravu vzešla od jednoho z jeho kamarádů, jehož táta si vzal život, zatímco oba kluci byli ještě na střední škole.

„Fotbal spojuje hodně mužů dohromady. Použít Euro k tomu, abych mohl rozšířit povědomí o mužském psychickém zdraví, byla podle mě perfektní příležitost,“ vysvětloval Ferguson pro The Independent.

Do Německa vyrazil bez vstupenky

Skotský mladík informoval o cestě průběžně na svém Instagramu, kde také sdílel odkaz na charitativní sbírku a postupně posbíral téměř 30 tisíc sledujících z celého světa. Přestože na pouť přes šest zemí vyrazil nejprve bez vstupenky na úvodní zápas turnaje mezi Německem a Skotskem, nakonec se dočkal. Šest dní před výkopem potěšil sledující na Instagramu zprávou, že se na stadion dostane.

„Jsi úžasný člověk. Vždycky jsi měl úsměv na tváři, i když k tobě počasí nebylo vlídné. Milovala jsem sledování tvých videí a budou mi chybět tvé denní aktuality. Užij si to v Německu,“ napsala Fergusonovi jedna ze sledujících pod poslední příspěvek.

„Neuvěřitelný úspěch a pro skvělou věc. Lidé můžou být na tebe i na tvoji zemi pyšní,“ přidal se další z uživatelů Instagramu k plejádě pochvalných reakcí.

Posledním krokem na dlouhé cestě je pro Fergusona užít si první zápas turnaje. Skotsko v něm v pátek od 21 hodin vyzve domácí výběr a oficiálně odstartuje evropský šampionát, který bude trvat další měsíc. Pro dvacetiletého skotského fanouška už ovšem ta největší dřina skončila.