Zapsal se do historie pardubického fotbalu. Na přelomu padesátých a šedesátých let oblékal dres Dukly, potom v Pardubicích zůstal a hrál ligu i za VCHZ. Později se věnoval výchově mládeže. Bývalý ligový fotbalista Ján Hojsík tak svou kariéru spojil z velké části s Pardubicemi.

V minulém týdnu dorazila smutná zpráva - pan Ján Hojsík zemřel. Bylo mu 82 let.

„Janka si pamatuji už od doby, když přišel na vojnu k nám do Dukly Pardubice, jak se tehdy říkalo, jako bažant,“ vzpomíná na spoluhráče Stanislav Jarábek, pozdější kapitán trojnásobného mistra Spartaku Trnava.

„Jako ofenzivní hráč nastupoval na křídle, byl velmi šikovný,“ dodal Jarábek při vzpomínání pro web FK Pardubice.

Ján Hojsík začínal s fotbalem na Slovensku, v 15 letech se stal hráčem Slovanu Bratislava, do Pardubic pak zamířil na vojenskou službu. Hrál v poslední sezoně (1959/1960), kdy Dukla nastupovala v nejvyšší soutěži. Vedle fotbalistů jako Zikán, Jarábek, Šonka, Vengloš nebo Kořínek.

Hojsík v Pardubicích zůstal i po vojně. „Přestoupil do druholigového VCHZ a v podniku, který klubu propůjčil své jméno, také pracoval. Sám později vzpomínal, že v klubu strávil nejlepší léta a po jeho boku rostla další dodnes známá jména – Procházka, Možíš, Kára, Mareš,“ uvedl Radek Klier, PR manažer současného FK Pardubice.

Když VCHZ Pardubice na dnešním Letním stadionu vybojoval v roce 1968 postup do nejvyšší soutěže, vrátil se mezi elitu i tehdy třicetiletý Hojsík.

„Janko byl mým konkurentem v sestavě. Zatímco já začínal, on jako zkušený hráč už pomalu končil,“ vybavuje si František Cipro, později známý hráč i trenér pražské Slavie.

V ligové sezoně 1968/1969 nastoupil Hojsík do patnácti utkání, svou ligovou branku vstřelil do sítě Košic.

„Byli jsme kamarádi, bydleli kousek od sebe v Polabinách. Pamatuji si, jak jsme chodili na procházky s jeho synem, který je dnes v lize jako delegát,“ připomněl ještě Cipro. „Byl to neuvěřitelně kamarádský člověk, optimistický, nikdy vás neodmítl,“ dodal.

S ligou se Hojsík rozloučil v duelu proti Slovanu Bratislava, kde taky působil. Za VCHZ odehrál ještě jednu sezonu, potom si zahrál v Sezemicích či v Dolanech. Jako trenér potom předával své fotbalové zkušenosti dál.