Samec dorazil do Hradce v létě pětadevadesátého, tedy krátce po triumfu Votroků v domácím Poháru ČMFS. Bylo mu po třicítce, ve fotbalovém životopise už měl za sebou takové štace jako Vítkovice, Olomouc, Drnovice či Cheb, odkud na východ Čech zamířil.

Tři zápasy - 9 branek

Ale hlavní bylo, že hned začal střílet góly. „Do týmu jsem zapadl dobře. Kluci jako Ulda (Ulich) a další, to byla výborná parta,“ vzpomněl na klubovém webu Samec.

A parta šlapala. V evropském Poháru vítězů pohárů nejprve v předkole zničila lichtenštejnský FC Vaduz – venku 5:0, doma 9:1. Samec v prvním zápase zapsal hattrick, ve druhém dal ještě o gól víc.

„Ve Vaduzu snad psali v novinách, že mi tam postaví pomník, že něco takového ještě neviděli,“ rozesmál se.

Gól! Hradecký záložník Daniel Kaplan skóruje v zápase Poháru vítězů pohárů v roce 1995 proti Dynamu Moskva. Na postup však branka nestačila.
PVP 1995: Jízda fotbalistů Hradce skončila hořce: Na hřišti i v televizi

Zbylé dvě trefy si nechal na Kodaň, dalšího soupeře. Hradec o postupu rozhodl hned v úvodním duelu, doma po úchvatném výkonu zvítězil 5:0 a vše začal právě Samec. „První gól proti Kodani považuji vůbec za svůj nejhezčí a nejdůležitější. Od Pavla Černého jsem dostal míč do šestnáctky, uvolnil jsem se a překonal brankáře. To nás nastartovalo,“ popsal trefu dnes šestapadesátiletý bývalý reprezentant, který se trefil ještě jednou, zvyšoval na 4:0.

Tím ovšem Samcova střelecká show skončila. Odveta (2:2) byla pro rodáka z Frýdku-Místku smolná. Stal se obětí odplaty Dánů.

„V domácím utkání s Kodaní se stalo nešťastné zranění. Máša (Daniel Mašek) nechtěně roztrhl stehno jejich obránci. Při zápase v Dánsku, a nevím, jestli to měla být odveta, nebo kvůli tomu, že jsem jim u nás dal dva góly, mě celou dobu naháněli, až mě dohnali a sestřelili. Poranil jsem si meniskus a vazy. Proto jsem nemohl hrát s Moskvou,“ objasnil.

Proti Dynamu šikovný útočník citelně chyběl. I proto se Hradec musel z poháru poroučet. „Hrozně mě mrzelo, že jsem si proti Dynamu nezahrál. I kvůli tomu, že jsme tak smolně vypadli. Na tribuně to bylo strašné…“

Náplastí alespoň bylo, že se s 9 góly stal nejlepším střelcem Poháru vítězů pohárů ročníku 95/96. Nedohnali ho ani vyhlášení světoví střelci.

O tři trefy méně tehdy dali Bebeto, maličký Brazilec, jenž v roce 1994 v útočné dvojici s Romáriem dovedl „Kanárky“ k titulu mistra světa. Toho času válel za španělskou La Coruňu. A také Carsten Jancker, urostlý Němec, jenž tenkrát dotáhl Rapid Vídeň až do finále, kde ovšem prohráli s Paris St. Germain (0:1).

Rostislav Macháček.
Hradecká fotbalová legenda o Berbrovi: Pískat uměl, jenže byl pěkně vyčůranej

„Stal jsem se nejlepším střelcem. Jsou to pěkné vzpomínky a výborné zážitky,“ uzavřel Petr Samec, který po roce v Hradci zamířil do Baníku Ostrava.

PVP 1995/96

Pohár vítězů pohárů v sezoně 1995/96, do níž zasáhli i fotbalisté SK Hradec Králové, opanoval francouzský klub Paris St. Germain, který ve finále porazil Rapid Vídeň 1:0. V dresu vítězů zářila jména jako pozdější mistr světa a Evropy - Francouz Youri Djorkaeff či jeho krajan Patrice Loko.

Zápasy SK Hradec Králové:

Předkolo:
FC Vaduz – Hradec Králové 0:5 (32., 50. a 58. Samec, 15. P. Černý, 37. Ptáček).
Hradec Králové – Vaduz 9:1 (4., 9., 30. a 53. Samec, 14. a 83. z pen. Urban, 37. Vrábel, 50. z pen. Šmarda, 63. Ptáček – 27. Ritter).

1. kolo:
Hradec Králové – FC Kodaň 5:0 (32. a 76. Samec, 39. Hynek, 53. P. Černý, 90. Ptáček).
FC Kodaň – Hradec Králové 2:2 (28. Tengstedt, 72. Tur - 10. Urbánek, 12. Rehák).

2. kolo:
Dynamo Moskva – Hradec Králové 1:0 (59. Kuzněcov).
Hradec Králové – Dynamo Moskva 1:0, pen. 1:3 (14. Daniel Kaplan).

Pořadí nejlepších střelců:

1. Petr Samec (SK Hradec Králové) - 9 branek.
2. – 3. Bebeto (Braz./Deportivo La Coruňa), Carsten Jancker (Něm./ Rapid Vídeň) - oba 6 branek.