Dvaatřicetiletý stoper ligového Slovácka je úplně jiný. Skromný obránce stihl během hráčské kariéry vystřídat nejen deset klubů ve čtyřech evropských zemích, ale především vystudovat Vysokou školu ekonomickou v Praze. I když na dresu před jménem nemá titul Ing., spoluhráči i protihráči zkušeného zadáka a jednoho ze zakládajících členů Hráčské fotbalové unie za jeho názory respektují.

„V dnešní době bych klukům, kteří uvažují o studiu na vysoké škole, doporučil, ať se soustředí hlavně na fotbal. Ale ať vnímají věci kolem sebe a hodně čtou. Titul na vysoké škole se dá totiž dodělat kdykoliv,“ říká bývalý juniorský reprezentant v rozhovoru pro Deník.

Jak těžké bylo skloubit fotbalovou kariéru se studiem?
Výhoda vysoké školy ekonomické v Praze je taková, že tam chodí spousta studentů a kurzy jsou víckrát v týdnu a po celý den, takže každý si může zvolit časový harmonogram vyučování tak, jak potřebuje.

Já jsem tenkrát působil v Jablonci, takže jsem věděl, že máme tréninky dopoledne a že se do Prahy vracím kolem čtrnácté hodiny. Od půl třetí odpoledne do osmi večer jsem si mohl naplánovat kurzy tak, abych je stihl.

Vycházeli vám tehdy trenéři nebo lidé z vedení klubu vstříc, nebo vám třeba školu zakazovali?
Všichni o tom věděli. Já jsem to ale měl fakt dobře vymyšlené. Nikdy jsem nežádal o žádnou úlevu ani jsem nepotřeboval volno.

To zní až idylicky.
Samozřejmě, někdy se to krylo, to jsem upřednostnil fotbal. Ale když jsem měl zkoušku na bakaláře, tak mě trenér Komňacký uvolnil ze soustředění. Z Jablonce jsem odjel a pak se tam zase vrátil. To bylo asi jediné minimum, které jsem od klubu tenkrát požadoval.

Trenér František Komňacký je vystudovaný učitel. Řekl bych, že pro vás měl pochopení.
Možná, ale když to vidím dneska, tak trenéři hráče normálně uvolňují a vycházejí jim vstříc. Škola je důležitá a zkouška není nic dlouhodobého. Třeba trenér Kordula ve Slovácka bez problémů uvolnil kluky na státní maturitu nebo Tomáše Vasiljeva na zkoušku.

Co na vaši studijní aktivitu říkali tehdejší spoluhráči?
Už si to moc nepamatuji. Přece jenom je to dlouhá doba (úsměv). Hráči o tom sice věděli, ale moc to neřešili. Z Prahy do Jablonce jsme jezdili ve čtyřech lidech, v autě jsme se bavili o všem možném.

Píšete si vůbec před jméno zkratku Ing.?
Jak kdy. Například v e-mailu to mám nastavené automaticky. Někdy to beru tak, že když mám nějaký dotaz a lidé vidí před jménem zkratku, berou vás a váží si vás víc, než když je jméno bez toho titulu.

A jak se žije inženýrovi ve fotbalové kabině? Nepřipadáte si tam chvílemi jako mimozemšťan?
Ve fotbalové kabině je řada chytrých kluků. Ještě neznamená, že když někdo nemá titul před jménem, tak je hloupý. Na druhé straně znám hodně lidí, kteří mají vystudovanou vysokou školu a taky to nejsou žádní Einsteinové. Ten titul podle mě není extrémně důležitý, v podstatě se dává kdekomu.

Můžete to rozvést?
V dnešní době funguje spousta soukromých škol, titul se dá zaplatit. Je mnohem důležitější, na jakých místech máte známé.