Skončivšího trenéra AFK Jana Škrhu nahradil dosavadní jeho asistent, čtyřiatřicetiletý ligový plejer Pavel Jirousek, jenž už v minulém ročníku měl trenérovu plnou důvěru. Nový kouč má na letní přípravu velmi málo času, takže hned od úvodních minut pondělního tréninku, byť chrudimský stadion zkrápěly kapky deště, „vyhnal“ své svěřence, kterých se sešlo sedmnáct, na atletickou dráhu. Zde dostávaly při běhu s překážkami první „kapky“ ze začínající náročné přípravy. „Pokud zdraví dovolí, budu hrát“ přeje si nový „lodivod“ AFK, který to však ve své práci nebude mít vůbec jednoduché. Posuďte sami.

Z kádru minulého ročníku je na odchodu Škvrňák, jenž má namířeno do Tesly Pardubice. S aktivní činností skončil brankář Meller, na jeden měsíc odcestoval Rahimič s nejistým návratem. Otazníky visí u Terera, jenž chce na hostování do Ždírce a Holuba, o něhož projevil zájem tým Bohuslava Pilného - nováček Převýšov. Zatím nikdo nepřišel a z divizního dorostu byli přeřazeni brankáři Křemeňák a Vostradovský a útočníci Klíma s Kadeřábkem. „Budeme trénovat po okolních hřištích, protože hlavní hrací plocha se regeneruje a hřiště číslo dvě neodpovídá kvalitou tréninkům“, doplňuje Pavel Jirousek.

Pohár součástí přípravy

Mezi třinácti východočeskými mužstvy, která zasáhnou do letošního ročníku Poháru Českomoravského fotbalového svazu, je i AFK Chrudim. V předkole jedou Chrudimští v neděli 22. 7. do Nového Bydžova. Vítěz tohoto duelu nastoupí o týden později doma proti Trutnovu. Již ve druhém kole pohárové soutěže (středa 5. září) se jeden z východočeského trojlístku (N. Bydžov, Chrudim, Trutnov) může těšit na prvoligový Jablonec. Přehled přípravných utkání AFK: ST 11. 7. v Tuněchodech FKAS Pardubice (17), SO 14. 7. v Tuněchodech Skuteč (17), ST 18. 7. hraje ve Stolanech (17), NE 22. 7. již zmíněný pohár v Novém Bydžově, NE 29. 7. doma v případě postupu s Trutnovem, pokud nepostoupí doma si to rozdá s hradeckou rezervou (17). Generálkou před divizí by mělo být ve ST 1. 8. utkání se Srchem. Toto utkání je zatím „ve vzduchu“. Divizi zahájí AFK v sobotu 4. srpna doma proti Olympii Hradec Králové.

Nestaví si vzdušné zámky

AFK Chrudim sehraje na podzim osm zápasů doma, sedm na hřištích soupeřů. Před svým publikem přivítá čtyři nováčky. Z ČFL to budou Ovčáry, které si vyměnily soutěž s Letohradem, z „B“ skupiny divize přeřazené Čelákovice a dva vítěze přeborů Holice a Převýšov. Zajíždět bude k pátému nováčkovi, kterým je Pěnčín/Turnov. Jaká panuje s losem spokojenost? „Los myslím v této soutěži nerozhoduje,“ prozradil bez váhání hrající kouč Jirousek, jenž odpověděl na závěrečnou naši otázku. S jakým předsevzetím jde do trenérské funkce (zatím je stále bez asistenta): „Vzhledem ke kvalitě kádru po nucených odchodech budeme určitě bojovat o přežití v této soutěži s tím, že dostanou šanci hlavně mladí. Bude záležet jenom na nich, jak se rychle adaptují na dospělý fotbal.“