Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Bojím se, že vesnický fotbal postupně úplně vymizí

Bítovany – Představujeme Pavla Choura, kapitána posledního utkání, střelce branky ve svém závěrečném zápase a ostříleného fotbalistu, hrajícího poslední roky za celek TJ Bítovany, který se ale rozhodl ukončit své působení v místním třetiligovém celku z důvodu rodinných povinností a nedostatku volného času.

19.6.2017
SDÍLEJ:

Foto: Pavel Chour (vpravo)Foto: Deník / Vodák Daniel

Pane Choure, nebudete kádru Bítovan znatelně chybět?
Trochu asi ano, ale už jsem pevně rozhodnutý skončit. Nejde ani tak o fotbalové hledisko, spíše jde o rodinné věci. Mé dvě děti začnou brzy také s fotbalem a já bych jim rád předal vše, co mohu. Fotbalově jsem vyrůstal v Chrasti a chci, aby tam začínaly i mé děti. Navíc jsem dohodnutý s místním klubem, že bych mohl vypomoci s trénováním mládeže a žactva.

Prozraďte mi něco o své fotbalové historii.
Začínal jsem už od šesti let v Chrasti, kde jsem postupně fotbalově rostl. Postupem času jsme si vykopali i B třídu, a protože jsem malinko zestárnul, šel jsem vypomoci klukům z Bítovan. Ironií tak trochu zůstává, že jsem po celou svoji kariéru hrával proti nim v dresu Chrasti, ale protože jsem nebyl první z chrasteckého kádru, kdo do Bítovan odešel, nebylo to tak hrozné a místní mě přijali dobře. Tam jsem nějaký ten pátek vydržel až doposud. A když se vlastně tak zamyslím, tak můj otec taktéž hrával za Bítovany a také zde končil svoji kariéru. Přiznám se, že jsem ho chtěl věkově překonat a ukončit kariéru v pozdějším věku, ale to se mi nejspíše nepodaří (směje se a dodává, že otec končil s fotbalem ve 42 letech, zatímco jemu ještě není ani 40).

To jste ještě celkem „fotbalové mládě", nenabízí se tedy možnost, že občas nastoupíte opět za Chrast?
Je to možné. Když se třeba náhodou sejde málo hráčů, určitě si do míče ještě rád kopnu. Hráčsky jsem se ale chtěl především rozloučit s kluky z Bítovan, je to úžasná parta lidí a když bude možnost, určitě se na ně přijedu podívat (povzdechne si).

Už proběhla v Bítovanech rozlučka s vaší hráčskou kariérou?
Něco menšího proběhlo, ale hlavní rozlučka se ještě chystá. Tedy, údajně. Hráči mi něco naslibovali, ale sám nevím, co bude.

Kdo po vás v Bítovanech převezme kapitánskou pásku?
Nejspíše David Dvořák. On byl kapitánem prakticky pořád, já jsem dostal pásku jen po dobu, co byl pryč. Zřejmě mi to dali na hrb jen proto, že se loučím, tak abych si to užil.

Na jakém postu jste za svoji hráčskou kariéru hrával nejvíce?
To je těžká otázka a neexistuje na ni určitá odpověď, protože jsem hrál asi všude (směje se). Jen v bráně ne, tam mě nedostali. Ne, teď vážně. Poslední dobou mě stavěli především do útoku. Přeci jen už nejsem nejmladší, a tak už se mi nechce vracet do obrany.
Přibližte čtenářům, co obnáší hrát fotbal na úrovni III. třídy. Kolik volného času musí člověk fotbalu obětovat, jak často jsou tréningy.
Ve třetí třídě člověku fotbal zase tolik času nesebere. Musí být chuť trénovat, musí si sednout parta. Ale především, a to je podle mě to nejdůležitější, vám to musí dovolovat práce. Pokud nelze skloubit práci s fotbalem, pak se nedá hrát vůbec. Například my jsme trénovali pouze v pátek, ale musím se zmínit, že opravdu poctivě trénujeme a scházíme se zhruba ve dvanácti až ve čtrnácti lidech. Když jsem ještě hrával za Chrast, tak jsme sice chodili na tréningy v úterý a v pátek, ale v úterý stejně zase tolik lidí nepřišlo.

Zmínil jste se, že jste okusil i I. b třídu, jak velký rozdíl si myslíte, že mezi jednotlivými ligami je?
Rozdíl je to obrovský. Z hlediska šíře kádru, financí, nasazení hráčů. Naopak mezi III. a IV. fotbalovou třídou zase tak velký rozdíl nevidím. Možná to bude znít zvláštně, ale III. třída je pro nás lepší na dojíždění, všechny týmy krom dvou jsou v okolí.

Ve III. třídě hrají aktuálně jak Bítovany, tak i Chrast. Jaké to je, když hrajete proti bývalým spoluhráčům a před bývalými fanoušky?
Je to úžasné. V tom je ta krása okresního fotbalu, kdy i v zápasech narážíte na lidi, které znáte z dřívějška. Já to mám navíc okořeněné o to, že jsem za Chrast kdysi hrával, takže na mě fanoušci křičí a nadávají mi, zkrátka je to sranda.

Mám z vás pocit, že si život bez fotbalu nedokážete představit, je tomu tak?
Máte pravdu. U fotbalu zůstanu i nadále, jen se budu věnovat primárně dětem.

Domníváte se, že by Bítovany měly na to hrát okresní přebor?
Bítovany? A okres? Uf! (opakuje, povzdechne si a začne se i se všemi okolními posluchači smát). V kádru jsou kluci všech věkových kategorií, řekněme od dvaceti do čtyřiceti let. Hrají fotbal především pro zábavu, snaží se, ale už to není, co to bývalo. Kluci jsou rádi za III. třídu.

Co vnímají Bítovany jako hlavní okresní derby?
Pro mě osobně je to zápas s Chrastí. Ale když se tak zamyslím, tak to vypadá, že do III. třídy spadnou Zaječice, takže to do budoucna budou nejspíše právě Zaječice.

Hodně lidí předpovídá, že vesnický týmy budou postupně mizet ze scény. Jak to vidíte vy?
Bohužel, je to přesně tak, jak říkáte a mrzí mě to. Fotbal na vesnice patří, jenže dnešní mládež ztrácí zájem o fotbal. My tím žili, ale dnes je spousta jiných zájmů, a tak je fotbal řazen na žebříčku pomyslných hodnot až pod tablety apod. U nás doma samozřejmě ne, to bych nedopustil, ale vím, že se tomu tak v jiných rodinách děje.

Jak vám v Bítovanech vyhovovalo zázemí a fotbalové prostředí, které tam pro vás, jakožto pro hráče, bylo?
Byl jsem naprosto spokojený. Jak už jsem říkal, sešla se zde výborná parta, zázemí bylo také skvělé, když člověk s něčím potřeboval pomoci, ať už brigádně či jen tak, všichni okamžitě přijeli a byli ochotní přiložit ruku k dílu.

Jak se vám bude hrát v případném utkání za Chrast proti Bítovanům?
To bude těžké. Ale vím, že hráči z Bítovan to pochopí. Myslí si tedy, že to nedopadne, ale kdybych se náhodou na hřiště z hecu dostal, tak to nebude nijak drastické.

Změnil byste něco na fotbale v nižších soutěžích?
Ne. Naopak mi vyhovuje, že se zavedla možnost střídání hned pěti hráčů za zápas. Bylo by fajn, kdyby si možná občas sedli rozhodčí k jednomu stolu a dohodli se, co tedy budou pískat, protože opravdu kolikrát to je šílené. A moc bych si přál, aby se fotbal na vesnicích udržel, jenže tomuto přání nedávám, bohužel, moc reálnou šanci. Bojím se, že vesnický fotbal postupně úplně vymizí.

Jak vnímáte vývoj fotbalu během své kariéry vy osobně?
Těžko se mi to posuzuje. V dnešní době se hraje více kontaktní fotbal. Dříve začínal ostrý fotbal až od krajských soutěží a v dnešní době je to prakticky vidět v soutěží každé. Také záleží samozřejmě na hřišti, protože když má tým širší hřiště, je více prostoru, více možností variovat.

Viděl jste hrát Čechy s Norskem?
Viděl, bohužel jsem ten zápas viděl (kroutí hlavou). Sice jen na displeji telefonu, ale bohatě mi to stačilo. Nemáme už nikterak velký reprezentační výběr, takže se ani nemůžeme divit tomu, že s Norskem hrajeme taková utkání. Doba se změnila, fotbal už zde není, co býval.

Čemu přikládáte fakt, že nás týmy jako Norsko a jím podobné dokáží i zcela přehrát? Vždyť jsme bývali fotbalovou velmocí…
To je právě ono, bývali. Hra se vyrovnala. Dnešní fotbal už není o tom, že někam jedete a vyhrajete o čtyři branky. Bývaly doby, kdy přijelo San Marino a všichni fanoušci dopředu slavili vítězství, které se vždy i událo. Dnes už tomu tak zkrátka ale není. Je to podobné jako v ledním hokeji, kde i dříve nehokejové země jsou v dnešní době schopny hrát vyrovnaná utkání prakticky skoro s kýmkoliv. Nemůžeme se pak divit, že i tací fotbaloví trpaslíci, jakými je například právě San Marino, jsou schopni potrápit velké týmy. Fotbal se změnil, amatérů ve vrcholovém sportu ubylo.

Autor: Daniel Vodák

19.6.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Úderem páteční druhé hodiny odpoledne se otevřely volební místnosti pro volby do Poslanecké sněmovny.

Volební komisi přestěhovali do Kulturního domu

Ilustrační fotografie.

Když na dechovku, tak do Skutče

Mezi urnami aneb Když reportér vyrazí na pouť po volebních místnostech

Chrudim - Možná vám to přijde jako zvláštní koníček, ale když vás baví novinařina, může se i ze zdánlivě nudných voleb stát zajímavé odpoledne. Zdeněk Sasín mladší vyrazil "obhlédnout", jak se volí v některých obcích. Jeho "rychlozprávy" zveřejňujeme v autentické podobě.

Hlasovací lístky předčítal nevidomému počítač

Heřmanův Městec – Vlastimil Kühr z Heřmanova Městce se musel i letos připravit na volby pečlivěji, než většina jeho spoluobčanů. Je totiž nevidomý.

Volby začaly! Debatovalo se o nich i v masně

Chrudim - Když hodiny na Resselově náměstí odbíjejí druhou odpoledne, otevírají se dveře volebních místností. Před okrskem číslo 9 u Městského kina v Chrudimi už stojí dlouhá fronta možná dvaceti lidí, kteří chtějí odevzdat svůj hlas. Členové volební komise, všichni zkušení matadoři, se nebojí, že by se tu nudili. Očekává se tu velká účast.

Policejní lovci lebek měli před volbami žně

Pardubický kraj - Za jedenáct dní policisté pořádně doplnili stavy věznic o šest hledaných.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení