Ohlédnutí zpět

V ročníku 2003/4 bojovali Chroustovičtí v I. B třídě, skupině „B“, kde obsadili šesté místo a v následujícím ročníku vybojovali až jedenáctou příčku. V sezoně 2005/6 se dostaly Chroustovice do „A“ skupiny mezi většinu týmů OFS Chrudim a zde propadly. Neradostnou sezonu ukončily debaklem 1:9 v Načešicích a přišel sestup.

„Přeřazení ze skupiny „B“ do „A“ bylo na naši žádost, ke které nás vedly ekonomické důvody - cestovní vzdálenost, dále kvalita hřišť a jejich zázemí. Řada hráčů odmítala trávit čas dlouhým cestováním za soupeři, kde se zápasy převážně hrály v neděli. Je pravdou, že „A“ skupina je kvalitnější, fotbalovější. To však nebyla jediná příčina sestupu. Navíc došlo k velkým změnám v kádru, když řada zkušenějších fotbalistů přestala pravidelně hrát, dostavila se špatná tréninková morálka umocněná pohodlným startem za B mužstvo a začala váznout i komunikace s realizačním týmem. To vše vedlo k tomu, že mančaft dohrál soutěž v úplné křeči,“ vysvětluje loňský pád z I. B třídy Jaroslav Bečička, sekretář klubu.

Okresní přebor projely Chroustovice jako nůž máslem, když už po podzimu bylo jasné, kdo má největší ambice na prvenství. Bilance hovořila jasně: 11 - 1 - 1, skóre 45:11 a 34 bodů. Jarní zápasy už nedodaly hráčům lídra potřebnou motivaci, a proto bilance nebyla tak příznivá: 9 - 0 - 4, skóre 30:16 a 27 bodů. To stačilo na celkové prvenství při 20 výhrách, 1 remíze, 5 porážkách, skóre 75:27 a 61 bodů.

„Béčko“ zrušeno

„Po sestupu přišla opatření pro nový ročník, a to zrušení B mužstva. V posilách jsme našli Mikana a do mužstva se vrátili zkušení hráči Horčička, Chabada, Osinek a Dostál. Tým kolem kanonýra Mikana ožil, zlepšila se tréninková morálka a zdařil se i vstup do OP. První zakolísání přišlo až v pátém a šestém kole (doma Rváčov 0:0, v Miřeticích 2:3). Od sedmého kola jsme se vrátili do čeĺa tabulky a zde jsme zůstali až do konce. Celý podzim se mužstvu vyhýbala zranění, což se o jaru říci nedá,“ přemítá příčiny slabších odvet chroustovický sekretář.

Chroustovičtí měli ve svém středu dva nejlepší střelce tabulky - Radka Mikana (20 gólů) a Lukáše Dostála (19), jenž byl v závěru soutěže zraněn. Ti spolu s Martinem Chabadou (9) obstarali většinu gólů lídra tabulky. „Je skutečností, že mužstva okresního přeboru jsou výkonnostně na přibližně stejné úrovni. Lze však říci, že obě postupující mužstva byla suverény. Nechtěl bych jmenovat další naše hráče, kteří byli tahouny mančaftu, protože to byl to hlavně kolektivní výkon celého našeho mužstva, dorostenců Komárka, Jůzy a Hotovce a trenérů Heyduka a Čady s vedoucím mužstva Hradeckým,“ chválí svůj tým spokojený Bečička, který se ještě na závěr vyjádřil k nejbližší budoucnosti Chroustovic: „Do nového ročníku jdeme s cílem zachovat příslušnost v I. B třídě, začlenit do mužstva mladé hráče a samozřejmě musíme uvažovat i o posílení mužstva, když s aktivní hráčskou činností končí Chytil, Chabada a otazník visí nad Horčičkou a Osinkem.“