O náboj v utkání je tak postaráno, i když z Chrudimi zní před zítřejším duelem i špatné zprávy. Po porážce s Převýšovem a doma po penaltách s Kolínem sčítá chrudimský kouč Pavel Jirousek nejen bodové ztráty.

Proti ofenzivně laděnému týmu Žižkova totiž musí postavit novou stoperskou dvojici. Oba týmy navíc ví, že každá další porážka by mohla být v boji o třetiligový titul smrtelná. Proti sobě stane domácí jedenáctka profesionálů ze Žižkova vedená zkušeným koučem ZDEŇKEM HAŠKEM a dravé chrudimské mládí, kterému na lavičce „šéfuje" PAVEL JIROUSEK. Oběma jsme položili stejné otázky. Tu nejdůležitější odpověď na to, kdo z nich bude mít po skončení střetu větší důvod k radosti, ale dá až zítřejší duel v Praze.

O střetnutí Viktoria Žižkov versus Chrudim hovoříme jako o zápasu jara. Souhlasíte?

Hašek: Ne, v závěru jara na nás čekají dva zápasy s týmy absolutní špičky. Nevidím proto rozdíl mezi utkáním s Chrudimí a Zápy. Souhlasím ale s tím, že nás čeká týden, který rozhodne o tom, jestli postoupíme do druhé ligy.

Jirousek: Už dopředu jsme věděli, že to bude důležitý zápas, a těšili jsme. Ale poslední utkání s Kolínem nám tuhl radost trochu pokazilo, protože jsme přišli o oba stopery, takže nebudeme v takové síle, jak jsme doufali.

Zdeněk Hašek - trenér Viktorie Žižkov

Zdeněk Hašek

Máte spočítáno, kde nahnat tři respektive pět bodů na Jirny a Zápy?

Hašek: Zápy musíme porazit my. Oba celky si spolu ještě zahrají, tedy nějaké body ztratí. Pro všechny týmy ze špičky je každý zápas těžký. Například Kolín hraje doma se Zápy, viděl jsem ho v Chrudimi a teď věřím, že něco uhraje. Tlak na hráče je obrovský, o čemž se přesvědčujeme celé jaro. Naposledy jsme hrály s Čáslaví, měli jasně vyhrát, ale pěkně se na tři body zapotili.

Jirousek: Do konce sezony je ještě pět kol, takže se hraje ještě o patnáct bodů. Chceme je všechny vyhrát, jedno s jakým soupeřem. Ale uvidíme, jak se nám povede a na co to bude v závěru stačit.

Pozorujete na týmu vyšší motivaci? Semklo se mužstvo?

Hašek: Máme to složité, musíme vyhrát každý zápas. Na jaře jsme chtěli všechno vyhrát, třikrát jsme klopýtli. Soustředění a koncentrace na detaily v tréninkovém procesu i utkáních jsou stále stejné. Tlak tu byl a je, jen se o něco vystupňoval.

Jirousek: Motivace je stejná jako v jiných utkáních, snažíme se přistupovat ke každému soupeři stejně. Jak už jsem říkal, těšili jsme se, že v utkání předvedeme kvalitní fotbal. Tým měl tvář, kterou ale nyní vzhledem k oslabení a úzkému kádru budeme hůře hledat.

Jsou hráči zdravotně v pořádku?

Hašek: Až na dlouhodobé marody Twardzika a Procházky. Nějaké drobné šrámy najdete i u jiných, ale nic dramatického.

Jirousek: Několik hráčů mělo problémy z dřívějška, takže netrénovali. Navíc se nám po utkání s Kolínem rozpadla obrana, když se zranil stoper Drahoš a přišli jsme i o vykartovaného Radouše. Už před sezonou jsem poukazoval na to, jak bude těžké při takhle úzkém kádru podobné ztráty řešit. Náhrady se hledají těžko, těch variant moc není. Náhradníkům pochopitelně ty návyky na naši hru, kterou má stabilní kádr naučenou, budou chybět.

Viktoria pětkrát po sobě neprohrála… Naopak Chrudim dvakrát ztratila. Co se to na východě Čech děje?

Hašek: Chrudim je na tom stejně jako my. Prohrála v Převýšově, kde je užší hřiště a domácí mají svůj herní projev postavený na enormní bojovnosti. Ztrátu s Kolínem jsem ale nečekal. Chrudim byla lepší, dominovala hře, ujala se vedení, uklidňující druhou branku ale nevstřelila. Pokud jde o nás, rád bych hovořil o vnitřní pohodě. Mám ale jedno přání. Chtěl bych, abychom se v jednom střetnutí prezentovali jako v tréninku. V něm totiž hrajeme o třicet procent lépe než v zápasech. Třeba se nám to podaří s Chrudimí.

Jirousek: Byli jsme téměř po celé jaro v čele soutěže, ale nejsme žádný Real Madrid. Někdy si prostě musíme přiznat, že byl soupeř lepší. I když si myslím, že ani s Převýšovem ani s Kolínem jsme neodehráli špatná utkání. Převýšov proti nám nastoupil posílen o několik hráčů Hradce Králové a dal první gól, což ho hodně povzbudilo. Ani proti Kolínu jsme nehráli špatně, vedli jsme, ale soupeř vyrovnal a penalty jsou prostě loterie. Jednou vyhrajeme my, příště soupeř.

Když si vybavíte první vzájemný souboj (výhra Chrudimi 2:1), o jakou půjde vzpomínku?

Hašek: Šlo o můj třetí zápas na lavičce Viktorie. Výborný soupeř, situace pro nás o to složitější, že jsem mužstvo teprve poznával. Domácí odehráli svou klasiku. Dostali se do dvoubrankového vedení, poté hru rozkouskovali a my dokázali jen snížit.

Jirousek: Na to utkání vzpomínám pozitivně. Žižkov byl v té době krátce po výměně trenéra a odehráli jsme kvalitní utkání, což se proti profesionálnímu týmu, který má oproti nám nesrovnatelné podmínky, rozhodně cení.

V čem je největší síla Chrudimi, Žižkova?

Hašek: Soupeři mají konsolidovaný, skvěle sehraný tým. Hráči pocházejí většinou z regionu a mají ke svému mužstvu vztah. Vidím hodně rychlostních typů. Fotbalisty se skvěle zvládnutou taktikou. Z toho vyplývá i způsob hry. Precizní obrana, ze které vyrážejí do smrtících brejků. Stejně tak si musíme dávat pozor na standardní situace.

Jirousek: Je to sebevědomý tým podpořený obrovskou zkušeností. Mají proti nám v tomhle obrovskou výhodu, řada hráčů nakoukla do první či druhé ligy ligy. Navíc je to profesionální tým, ty podmínky, pokud jde o trénink mají oproti nám nesrovnatelné.

Trenér MFK Chrudim - Pavel Jirousek

Pavel Jirousek.

Najdete nějaké hráče soupeře, které byste chtěl mít ve svém kádru?

Hašek: Celou řadu. Petr Rybička je typický střelec, objevil se teď v reprezentaci do dvaceti let. Výborní jsou záložníci Kesner s Mastíkem. Kdybych si směl vybrat jen jednoho hráče, sáhnu po Langrovi, což je defenzivní záložník jak má být.

Jirousek: Já raději nebudu nikoho jmenovat, mám s tímhle špatné zkušenosti. Řeknu nějaké jméno a ten hráč nám dá potom tři góly (s úsměvem)

Co se musí sejít, aby váš celek slavil?

Hašek: Hodně napoví vedoucí branka. Kdo ji dá, uklidní se a bude nahoře. Vítězství je zakleté v hlavách. Naši hráči i ti soupeře jsou pod obrovským tlakem. Obecně musíme být často na balonu, hýbat se i bez něj a zužitkovat některou ze standardek, které si, jak věřím, vytvoříme.

Jirousek: Všechno. Naše nově poskládaná obrana musí fungovat, protože Viktorka bude sehraná a bude se určitě hodně dostávat do mnoha šancí. Musíme mít i přesto odvahu a chuť jít do útočné fáze, pokud bychom hráli ustrašeně a jen bránili, k úspěchu v tomhle utkání to nepovede.

Můžete brát z utkání cokoli jiného než tříbodovou výhru?

Hašek: Ne, na postup stále ztrácíme. Nemůžeme se spoléhat na kohokoli jiného a do konce ročníku musíme zvítězit ve všech utkáních.

Jirousek: Z utkání chceme odejít se vztyčenou hlavou. Samozřejmě chceme vyhrát, ale pokud se to nepovede, svět se nezboří. Do postupu nás nikdo netlačí. Máme mladý tým, který zatím dosáhl výborných úspěchů a téměř celé jaro vedl tabulku. I přes poslední dvě ztráty jsme pořád ve špičce a rozhodně neskládáme zbraně. Budeme se rvát o body do poslední chvíle. A nevzdáme se ani v nedělním dopoledním utkání na Žižkově.