MFK má celkem třináct mládežnických družstev. Můžeš je blíže popsat?

Za MFK Chrudim startuje sedm družstev dorostů a žáků, která hrají nejvyšší soutěže, to znamená od U19 až po U12. Poté jsou to přípravková družstva od U11, 10, 9, 8, 7 a U6. Takže se jedná o třináct mládežnických družstev, což představuje necelé tři stovky dětí, u kterých pracuje necelých třicet trenérů. Nábory probíhají především do těch koncových ročníků přípravek, aby jejich počet byl dostatečný. Vždyť třeba U13 a U12 hrají souběžně na dvou hřištích. To předpokládá čtrnáct až šestnáct hráčů do hry plus náhradníci, což je třeba pětadvacet hráčů.

Stačí kapacita bývalého AFK na všechna mládežnická družstva?

Přípravkové ročníky trénují na obou stadionech včetně „umělky". Ještě jedno hřiště navíc by vůbec neškodilo. To však je dnes jenom hudba budoucnosti. Od nové sezony se počítá s větším vytížením hřiště U Vodojemu, takže je možné, že U14 a 15 budou hrát „nahoře".

Nový soutěžní ročník je již připraven, podívejme se, jak je to s jednotlivými družstvy.

U „devatenáctky" nastala zásadní změna. Soutěž je rozšířena z osmnácti na dvacet účastníků, takže ti sehrají o dva zápasy na podzim a na jaře víc. Aby se soutěž včas dohrála, jsou tam tři vložená kola. U tohoto kolektivu nově působí jako trenéři Ladislav Vostradovský, Milan Svoboda a Lukáš Mastík a navíc Oldřich Bleša. V sobotu 8. srpna začíná tento kolektiv mistrovskou soutěž doma od 11 hodin s Mostem.

U „sedmnáctky" nenastala žádná změna, počet účastníků 14 zůstává stejný. U trenérů nastal posun, když z U16 sem přešli Martin Hroch a Jaromír Pecina a „šestnáctku" trénuje František Smitka, asistenty má Karla Svobodu a Josefa Širůčka. Oba tyto kolektivy začínají doma v sobotu 15. srpna s Viktorií Žižkov.

U žáků zůstává stejný model jako byl v předešlé sezoně. Znamená to, že U15 a U14 sehrají na podzim osmnáct zápasů. Z toho jedenáct klasických, navíc plus sedm předehrávek z jarní části. Zbylé čtyři zápasy se sehrají na jaře, kdy dojde po umístění v základní části k rozdělení dle výkonnosti. Prvních šest se střetne o postup do extraligy a sedm až dvanáct bude bojovat o sestup. Oba tyto kolektivy jedou k premiéře 15. srpna do Jablonce. Patnáctky má na starost Martin Tlapák a Josef Marel, čtrnáctky trénuje Petr Myška a Čestmír Javůrek.

Žáci kategorie U13 a U12 hrají stejným způsobem jako v předešlých sezonách se dvanácti účastníky. Družstva spolu jezdí rovněž na společné zájezdy. První zápas o mistrovské body sehrají až 30. srpna, kdy jedou do Mladé Boleslavi. Třináctky má na starost Tibor Faluši s asistentem Pavlem Häuslem, dvanáctky Michal Slavík a šéftrenér STSM Jiří Zdražil.

Konečně přípravky hrají v rámci kraje. Dvě družstva startují v krajském přeboru, další dvě jsou zařazena do krajské soutěže. Jejím šéftrenér je od 1. července Jan Uhlíř, který naposledy působil v Pardubicích.

Závěrečná zpověď. Luboši, jak dlouho se věnuješ této funkci sekretáře a jak to máš letos s dovolenou?

S funkcí sekretáře v klubu nejprve to bylo v AFK, po sloučení v MFK, začínám sedmou sezonu. Dovolenou jsem už absolvoval. Byla stejná jako loni, na začátku července jsem byl opět v jižních Čechách.V nejbližších dnech mě čeká dolaďování přípravy s tím, aby zápasy klaply tak, jak mají. Od 1. 7. 2015 vychází v platnost u MFK nová funkce, a to manažer mládeže. Bude ji vykonávat Martin Tlapák, zároveň trenér U15.

JAROMÍR DOLEŽAL