V jarní části fotbalové divize „C“ hráči místního AFK své příznivce doma příliš nepotěšili. Výjimkou se staly dva zápasy: v 19. kole šlo o pěkné vítězství nad hradeckou rezervou 4:0 a v předehrávce 28. kola se Dvorem Králové přidali svěřenci trenéra Pavla Jirouska ještě jeden „kousek“ navíc, takže se radovali z vítězství 5:0, čímž definitivně potvrdili účast i pro příští ročník této celostátní soutěže. Bohužel na utkání přišla nejslabší návštěva v tomto ročníku (pouhých 105 diváků). Prostě zvyk je železná košile a ten se narychlo změnil.

Od týmu Dvora Králové, třetího celku tabulky, se čekalo rozhodně daleko více. Několik odpískaných ofsajdů, to bylo maximum, co toho v Chrudimi tým od Safari předvedl, navíc jeho obrana byla děravá jako řešeto. „V sázce před tímto zápasem bylo ještě druhé místo, které by bylo pěkným výsledkem celoroční práce. Bohužel tímto výkonem jsme naše ambice vůbec nepotvrdili a naopak to byli domácí, kteří vypadali, že hrají v těch nejvyšších patrech tabulky,“ uznal zaslouženou porážku svého týmu asistent trenéra hostí Jan Míl.

Připomeňme krásné góly: 10. na roh Vladyky dosáhl na malém vápně neobsazený Vácha – hlavou 1:0. Ve 40. sólová akce, kdy Vladyka prošel královédvorskou obranou jako nůž máslem, znamenala 2:0. Gól do šatny ve 45. uštědřil soupeři Vácha, který přihrávku Haufa dorážel na 3:0. Ve 47. Hauf sólem opil i brankáře Tomka a do prázdné branky zavěsil – 4:0. Za tři minuty Vácha prošel kolem obránce a mířil přesně – 5:0.

Naopak u mužstva AFK si lze slibovat perspektivu. Při pohledu na zápis o utkání se to hemží mládím, pouze tři, resp. čtyři hráči jsou starší: Lankaš, Holub a Vladyka, na střídačce zůstal a do hry nezasáhl Linhart. Zde je třeba ocenit výkon Petra Vladyky, který má stále chuť bojovat, tvořit, přihrávat a střílet. Prostě příklad pro nastupující mládí! A protože ze staršího divizního dorostu budou moci přejít mladíci ročníku 1989, mohlo by být o budoucnost fotbalu v tomto klubu postaráno. Tentokrát dostal příležitost a první domácí divizní křest si odbyl ještě dorostenec Milan Hausner, jenž v 77. minutě střídal Luptovského.

Divize je tudíž tímto tříbodovým ziskem definitivně zachráněna, takže spokojenost? „My jsme před sezonou měli vyšší cíl, než jen divizi udržet. Uvidíme ještě, kolik bodů bude na konci, a to pak zhodnotíme po sezoně,“ nechal se slyšet spokojený trenér Pavel Jirousek. K tomu je třeba poznamenat, že se hraje ještě o šest bodů. Příští zápas je na programu již dnes od 17 hodin. Jedná se o domácí předehrávku posledního kola s týmem Pěnčín/Turnov. Derniéra bude pro hráče AFK v sobotu 14. června, kdy odcestují na hřiště lídra – Hlavice.

Jaromír Doležal