„Chtěli jsme, aby prostředky užitečně sloužily především k rozvoji klubů a jejich zázemí. To bylo jedním z hlavních kritérií,“ vysvětluje Martin Todt, generální ředitel Fortuny, a dodává: „Nakonec jsme se shodli na 146 klubech, které podpoříme finančně, nebo formou materiálního vybavení.“

Požadavky klubů byly velmi rozmanité, začínaly nákupem sekačky, přes světelné tabule až po rozsáhlejší rekonstrukce kabin a hřišť. Peníze začnou k oddílům proudit na začátku září. „Celkově určitě přesáhneme původně zamýšlenou částku 5 miliónů, a to zhruba o půl milionu. Věříme totiž, že tyto prostředky jdou správným směrem,“ pokračuje Martin Todt.

“Chtěl bych Fortuně poděkovat za nemalou pomoc českému fotbalu. Doufám, že pokud to okolnosti umožní, grantový projekt se dočká pokračování. Podpora fotbalu na českém „venkově“ je nesmírně důležitá, fotbal v regionech nesmí zemřít. Neměli jsme lehkou úlohu. Nejraději bych podělil všechny, ale chápu, že to není možné,“ okomentoval práci ve výběrové komisi Jan Ŕíčka, scout anglické Chelsea.

Konkrétně v kraji Pardubickém jsou mezi vybranými například SK Sparta Dašice, AFK Chrudim nebo TJ Mezilesí Načešice. Kompletní seznam týmů zveřejníme počátkem září.

„Tři sta šest přihlášených celků je poměrně velké číslo. Ukazuje, jak českému fotbalu na regionální úrovni scházejí prostředky, často i na základní vybavení. Zájem nás utvrdil v přesvědčení, že je důležité v nastaveném grantovém projektu pokračovat, aby se dostalo i na kluby, které letos neměly štěstí. Proto bychom rádi projekt v příštím roce rozvinuli,“ uzavírá Martin Todt.

Doplňme, že mateřská společnost Fortuna byla založena v České republice v květnu 1990. V roce 2005 Fortunu převzala česko-slovenská private equity skupina Penta Investments. V témže roce Penta k české Fortuně připojila slovenskou sázkovou kancelář Terno a polský Profesjonal. V prosinci 2007 ke skupině přibyla druhá největší chorvatská sázková kancelář Favorit.

Fortuna se v České republice podílí na přípravě fotbalového halového turnaje Fortuna Víkend Šampiónů a v sezoně 2007/2008 výrazně sponzorsky vstoupila do prvoligového fotbalu. Na partnerské úrovni spolupracuje s kluby Sparta, Slavia, Baník, Bohemians 1905. V sezoně 2008/2009 navíc přibyl Slovan Liberec.

Tomáš Bahník, tiskový mluvčí Fortuna, a.s.