Na prosincové mimořádné Valné hromadě Okresního fotbalového svazu byl zvolen novým předsedou jeho Výkonného výboru ALEŠ MELOUN, předseda a sekretář SK Rváčov, kde i po své čtyřicítce stále aktivně hájí branku účastníka okresního přeboru. V minulém týdnu jsme s ním hovořili o jeho aktuálních pocitech a plánech na nejbližší období.

Můžete se našim čtenářům stručně představit?

Narodil jsem se 16. května 1971, jsem ženatý s manželkou Petrou, máme dvě děti Elišku 5,5 a Aleše 2,5 roku. Pracuji jako soukromý podnikatel a zabývám se prodejem sportovních potřeb.

Jaká je Vaše fotbalová hráčská a funkcionářská kariéra a co považujete za své největší fotbalové úspěchy?

V žákovských letech jsem začínal s fotbalem v Sokole Trhová Kamenice a TJ Vysočina (dnešní SK Rváčov). V dorostu jsem přešel do AFK Chrudim, kde jsem asi dosáhl největšího fotbalového úspěchu,. protože jsme hráli dorosteneckou ligu. V kategorii dospělých chytám dosud v SK Rváčov, s krátkými přestávkami na hostování v Hlinsku a v Poličce. Jako funkcionář jsem od roku 1992 vykonával funkci sekretáře v SK Rváčov, od roku 2008 jsem předsedou v tomto klubu a od roku 2009 působím i ve výboru FC Hlinsko. Mimo sportovní sféru jsem také zastupitelem v hlineckém Městském úřadu.

Proč jste se rozhodl kandidovat na předsedu OFS?

Myslím si, že po mnohaletých zkušenostech z funkcí ve vesnických oddílech, kde jsem si je prošel jak se říká od píky až po funkci předsedy malé vesnické jednoty, už mám nějaké předpoklady, znalosti a zkušenosti k tomu, abych mohl vést nějakou větší organizaci. Řekl bych, že se dokáži orientovat i v dnešní době, která vyžaduje shánění peněz z různých dotačních a grantových titulů. Vzhledem ke své profesi a svému zaměstnání přicházím do styku se zástupci jednotlivých fotbalových oddílů, znám jejich potřeby, jejich přání, či problémy. A upřímně, když jsem viděl, jak funguje minulý výkonný výbor OFS, tak si myslím, že dokáži vybojovat pro oddíly okresu lepší podmínky pro jejich fungování.

Při mimořádné Valné hromadě jste uvedl, že hned druhý den zkontaktujete ostatní členy VV a domluvíte s nimi konkrétní spolupráci. Už máte rozděleny jednotlivé komise VV?

Samozřejmě jsem hned druhý den všechny zvolené členy VV obvolal, ale máme v pondělí 19. prosince první schůzi nově zvoleného výboru, kde všechno konkrétně dohodneme. Já už samozřejmě nějakou představu o náplni práce jednotlivých členů mám, ale chtěl bych, aby prvotní informaci dostali při této schůzce.

Jaké budou nejbližší úkoly nově zvoleného VV dejme tomu do konce roku a jaké třeba do skončení probíhajícího soutěžního ročníku?

Úplně nejdůležitější nejbližší úkol je ten, že k 31. 12. končí u některých organizací termín k podání žádostí o dotace a granty. S místopředsedou VV OFS Jiřím Richterem a členem VV Vojtěchem Čižinským uděláme vše pro to, abychom to stihli odeslat na příslušná místa včas. Do konce letošního roku musíme také připravit plán práce na rok 2012, rozdělit si funkce a říci si základní principy naší spolupráce.

Pokud se týká dlouhodobějšího časového horizontu, tak pochopitelně hlavní bude plnění veškeré denní agendy tak, aby oddíly s naší prací byly spokojeny. Jedním z větších úkolů bude to, že bych chtěl hned po Novém roce vstoupit do jednání s Úřadem práce. V podstatě tam už probíhá zajímavý program a v příštím roce má být ještě rozšířen. Jedná se o zaměstnávání na veřejně prospěšné práce. Toto se netýká pouze prací pro obce, ale i pro různá občanská sdružení. Proto si myslím, že do tohoto programu bychom prostřednictvím našich oddílů měli vstoupit také a nabídnout dlouhodobě nezaměstnaným práci v našich oddílech. Je to výhodné z toho důvodu, že jejich činnost platí Úřad práce. To by mohla být velká pomoc, kdyby tito lidé, kteří jsou nezaměstnaní, u nás třeba prali dresy, uklízeli, sekali trávu nebo dělali drobné údržbářské práce. Pokud by se nám tento projekt podařilo realizovat, mělo by to určitě pozitivní význam pro zlepšení stavu našich areálů.

Další velkou akcí, která nás v prvních měsících našeho působení čeká, je nový styl registrace všech členů FAČR, kde chceme být všem oddílům nápomocni radou či konzultací.

Na podzim příštího roku nás čekají krajské volby a bylo by vhodné již od jara v předvolebním období oslovovat jednotlivé kandidáty politických stran, které se budou ucházet o hlasy voličů, tak abychom si vytvořili nějaké předpolí pro následná jednání s vítěznými politickými stranami a kandidáty ohledně zajištění financí z krajského rozpočtu pro naše oddíly v dalším období, ať už se týká fotbalu, nebo všech členů Sportovní unie Chrudimska. Aby sport v našem regionu dokázal z krajských prostředků získat co nejvíc.

Aktuální nejen ve fotbalovém hnutí je boj s korupcí. Setkal jste se s ní alespoň v náznacích jako hráč či funkcionář?

Určité náznaky jsem pochopitelně zažil a ve své nové funkci budu samozřejmě dělat všechno pro to, aby se korupce vyskytovala v co nejmenší možné míře. Říkám upřímně, že je to strašně těžký boj, a záleží na tom, aby všichni lidé, kteří ve fotbale pracují, si na to dali pozor a korupčně se nechovali. Protože pokud není nabídka korupce, tak ta korupce ani nemůže být. Nemyslím si, že v našem okrese by to byl nějaký velký aktuální problém, navíc, na naší úrovni by to bylo z mého pohledu docela nepochopitelné. Budu se snažit být na všech „důležitých“ zápasech, nebo tam zajistit přítomnost jiného člena VV.

Znáte se blíže s předsedou KFS Pardubice Vladimírem Janatou? A v čem byste chtěl zlepšit vzájemnou spolupráci okresního a krajského fotbalového svazu?

S panem Janatou se znám jenom od vidění, ale určitě bych chtěl spolupracovat co nejlépe s krajským fotbalovým svazem nebo s Fotbalovou asociací České republiky. Tuhle otázku opravdu nedokáži nyní dál komentovat. Bude záležet na tom, jak se veškeré vzájemné vztahy ve fotbale budou dál vyvíjet.

Jste spokojen s tím, že do čela FAČR byl zvolen Miroslav Pelta?

Ani jednoho z kandidátů, kteří se ucházeli o funkci předsedy FAČR, osobně neznám, takže je těžko mohu nějak hodnotit. Teprve čas ukáže, jestli to byla dobrá volba pro český fotbal.

Jste sparťan, slávista nebo fandíte jinému klubu?

Fandím pražské Bohemce.

Zbývá Vám čas ještě na nějaký jiný sport, případně jiné koníčky?

Mimo práce, fotbalu a rodiny mi už opravdu nezbývá čas na nic jiného.

Povídáme si v předvánočním období. Jak se těšíte na Vánoce, co byste si přál pod stromečkem a posléze do nového roku 2012?

Tak určitě to jsou taková klasická přání, hlavně zdraví pro celou rodinu. Pod stromečkem bych si hlavně přál, aby moje děti měly z dárků radost a celé vánoční svátky se jim líbily. A do roku 2012 vzhledem k tomu, co se dneska vypráví, jak špatná by měla být ekonomická situace, tak aby se nám dařilo dobře a důstojně, aby rodina byla spokojená.

A na závěr si zkuste zahrát na prognostika. Jak podle Vás dopadnou čeští fotbalisté na ME 2012? A pojedete se na některý jejich zápas podívat přímo do Vratislavi?

Myslím si, že náš tým postoupí ze základní skupiny a skončí ve čtvrtfinále. Samotný šampionát je ještě daleko a nedokáži v této chvíli odpovědět, jestli nějaký zápas osobně navštívím.

Dík za rozhovor a ať se Vám daří nejenom ve Vaší nové předsednické funkci!