Ačkoliv jsou prázdniny v plném proudu, tak o vstupu do nového školního roku a rozsáhlé fotbalové činnosti přemýšlí již dnes 25letý Jaroslav Jelínek, čerstvý absolvent Pedagogické fakulty Univerzity Hradec Králové, se kterým jsme si v těchto horkých letních dnech dali schůzku, jež se týkala pokračujícího znovuzrození fotbalového klubu, jenž uplynulý soutěžní ročník hrál pod hlavičkou FC Junior 2007, o. s. a od následujícího ročníku změnil název na FK Junior Skuteč.

Když zanikl skutečský fotbal…

Fotbalový klub místního FC byl založen vroce 1919, skončil prakticky včervnu vroce 2010, kdy mužstvo dospělých sestoupilo zokresního přeboru a dál včinnosti nepokračovalo. Mezi největší úspěchy FC Skuteč patří postup do divize, a to vroce 2004. Mužstvo bylo častým účastníkem krajského přeboru, ze kterého po sezoně 2008/2009 sestoupilo.

Mezi nejslavnější období tohoto klubu patří zmínka o 9. srpnu 1967, kdy se na zdejším Letním stadionu představily slavné fotbalové legendy, a to Sir Stanley Matthews a František Plánička. Bylo to vrámci utkání, jež propagovalo výrobky značky Botas. Tehdy proti sobě nastoupil výběr Pardubického kraje sprofesionálním klubem 3. anglické ligy Port Vale FC. Utkání před 4000 diváky skončilo smírně 2:2. To je tedy minulost klubu, který má dnes pokračovatele.

Píše se novodobá historie

Vdobě, když už se FC potácel ve složitých situacích, rodilo se nové „sdružení“, které zvolilo jasný směr: výchovu mládeže. Pod patronát a název FC Junior 2007 o. s. jej převzali Mojmír Blažejovský mladší (dnes jeden zčlenů rady a trenér starší přípravky) a Jiří Paulus (trenér mladší přípravky). Ti našli podporu vřadě obětavých rodičů. Hlavní část odpovědnosti za mládež ponese na svých bedrech Jaroslav Jelínek - šéftrenér mládeže, jenž coby učitel tělesné výchovy na obou skutečských základních školách bude mít navíc hodiny pro fotbal. Jmenovaný je rovněž trenérem okresního výběru 10letých, kteří od září do května hrají turnajově zápasy (Chrudim, Pardubice, Svitavy, Ústí n. O.), jež jsou základem pro výběr Východočeského kraje.
Veškerá činnost nového kantora se rozeběhne snástupem školního roku. „Školní výběry probíhají vrámci 1. – 3. třídy, 4. – 5. a 6. – 7. Školní tělesné výchově jsou věnovány dvě hodiny týdně, fotbalové výběry budou mít dvě hodiny navíc,“ libuje si trenér Jelínek, jenž je držitelem licence „B“, a letos si už podal přihlášku na „áčko“.

„Výběry těch nejmenších se organizují průběžně, se staršími ročníky se pracuje postupně,“ dodal. Zde je nutné připomenout úspěch skutečské mladší přípravky, která vnedávno uplynulém ročníku obsadila vkrajském přeboru pátou příčku.

Jaké jsou plány FK Junior?

„Jde nám o to, seskupit malé obce vokolí Skutče a zapojit jejich talentované hráče do kvalitních tréninkových jednotek. Vše je nastaveno tak, že měsíc budou takto vybraní žáci ve zkušební době jakéhosi kempu, kde buď zůstanou a budou pokračovat nebo odejdou,“ říká učitel a trenér vjedné osobě Jaroslav Jelínek, jenž však jedním dechem dodává: „Do konce měsíce srpna proběhne jednání ohledně spolupráce sMFK Chrudim, konkrétně sšéftrenérem mládeže Luďkem Zajícem, kterému bychom chtěli dodávat nejschopnější hráče znašeho okolí.“ Vtéto souvislosti je třeba připomenout, že Skutečští již dodali do Chrudimě kvalitní hráče jako brankáře Jehličku a Mrázka a vneposlední řadě Malínského, jenž je vsoučasné době na testech vprvoligovém FC Hradec Králové.

Co se týče plánů celého klubu, tak dospělí by měli vybojovat postup do okresní III. třídy, dorost zokresu postoupit do krajské I. třídy a žáci, kteří hrají pod hlavičkou Luže, by se měli udržet vkraji. Vzhledem ktomu, že ještě vletošním roce dojde krekonstrukci městského sportoviště – hřiště, je pravděpodobné, že STK povolí pro FK Junior výjimku hrát podzimní zápasy na hřištích soupeřů. Ktěmto jistě smělým plánům přejeme Skutečským hodně úspěchů!

JAROMÍR DOLEŽAL