Letem světem podzimem

Družstvo dospělých SK Chrudim začalo sezonu 2008/9 pod vedením staronového trenéra Mariana Sabola, který má plnou důvěru výboru SK Chrudim. „Start jsme měli přímo raketový, když jsme doma rozdrtili celek Prachovic, který na jaře sestoupil z krajského přeboru, 8:1,“ ještě nyní rád vzpomíná Martin Škrha.

Další zápas Chrudimští zvládli i na na těžkém poli v Králíkách, kde zvítězili 2:0. Po dvou výhrách však přišla tři zakolísání. „První domácí zaváhání a ztráta přišla s lídrem I. A třídy Žamberkem, který se U Vodojemu prezentoval velmi dobrým výkonem a zaslouženě naplno bodoval výhrou 2:0. Kdyby výsledek byl obrácený, mohli jsme přezimovat v čele tabulky. Další domácí zbytečná ztráta přišla v derby s Heřmanovým Městcem, když jsme vedli již o dva góly, ale ambiciózní soupeř dokázal vyrovnat na konečných 2:2. A následně nás mrzela i ztráta v Semaníně, kde se nám nepodařilo proměnit několik šancí a odvezli jsme si pouze bod za remízu 1:1,“ posteskl si Škrha.

Chuť si tým od Vodojemu spravil s rezervou Chocně, které nasázel sedm „kulí jako v Sarajevu“. Ve Valech chybělo trenéru Sabolovi několik hráčů, přesto jeho svěřenci dokazali nad tradičním rivalem vyhrát 1:0. Na následující zápas v domácím prostředí si chrudimští fotbalisté opět obuli „střelky“ a další tradiční protivník ze Starého Hradiště to odnesl porážkou 5:2. V Načešicích však hráči „Eskáčka“ nenašli recept na defenzivu nováčka, a tak se museli smířit s bezbrankovou remízou. Také v dalším domácím zápase Chrudimští vyhráli 5:2, tentokrát nad rychnovským nováčkem. V Moravanech sice tým SK remizoval, ale zbývající dva zápasy, doma s Litomyšlí a v Dolním Újezdě, svěřenci Mariana Sabola zvládli vítězně a celkově obsadili druhé místo s pětibodovou ztrátou za vedoucím Žamberkem.

Zbytečné ztráty

„Podzimní část můžeme hodnotit kladně. Splnili jsme cíl držet se v popředí tabulky. Druhé místo je velmi dobrá pozice pro jarní část, kdy budeme chtít míchat postupovými kartami. Na kontě máme pouze jednu porážku, bohužel právě s lídrem, takže nám tyto body hodně scházejí. V tomto směru to je nejméně z účastníků naší skupiny 1. A třídy. Mrzet nás mohou i remízy v Semaníně a doma s Heřmanovým Městcem,“ hodnotí Martin Škrha, kterého potěšila zejména hra defenzivy.

„Obdrželi jsme pouze 11 gólů, což je nejméně ze všech účastníků soutěže,“ zdůraznil a podotkl, že spokojenost je i s ofenzivní činností, protože v počtu vstřelených gólů „Eskáčko“ zaostalo za vedoucím Žamberkem pouze o gól. Výhodou bylo, že se kádr stabilizoval a všichni hráči odváděli velmi dobré výkony. Několikrát se muselo improvizovat v sestavě, ale hráči, kteří nastoupili za zraněné nebo chybějící hráče, je dokázali plně nahradit.

Náročná příprava

„Samozřejmě nesmíme usnout na vavřínech a v zimní přípravě se zaměříme na doladění některých herních činností. K tomu nám může pomoci zimní turnaj na umělé trávě na AFK Chrudim, kde se v rámci turnaje potkáme s mužstvy AFK Chrudim, Třemošnice, Slatiňan, Prachovic, Stolan, Prosetína a Kameniček. Dále máme sjednány zápasy s mužstvy FKAS Pardubice, Tesla Pardubice, Staré Hradiště a Rozhovice. Trénovat začneme začátkem ledna a od 21. ledna nás jako každý rok čeká soustředění v Penzionu Later v Pustých Žibřiďovicích, kde se zaměříme na kompletní hrubou přípravu. Využívat tam budeme malou umělou trávu nebo tělocvičnu. Samozřejmostí je využití regenerace (bazén, sauna),“ přibližuje plán zimní přípravy Martin Škrha.

Nadějná rezerva

Jako každý rok začne příprava dohromady s klubovou rezervou, která jako nováček okresního přeboru tuto soutěž vede se sedmibodovým náskokem, když ze třinácti zápasů jedenáctkrát zvítězila a pouze dvakrát prohrála při skóre 47:12.

„Naše rezerva doplňována o hráče z lavičky A týmu předváděla velmi dobré výkony a zaslouženě okupuje 1. místo. Těší nás zájem hráčů, kteří ač se nedostali do kádru A mužstva, hrají za „béčko“ a svými výkony nejednou dokázali, že fotbal hrát umí. Na jaře samozřejmě již budeme do kádru zapracovávat naše dorostence, kteří v létě dovrší dorostenecký věk a jistě jsou dobrou perspektivou i pro A mužstvo,“ nešetřil Martin Škrha slovy chvály na oddílové „béčko“.

Vzpomněl i soupeře

Podzimní hodnocení fotbalových mužstev SK Chrudim uzavřel Martin Škrha přáním, v němž nezapomněl ani na soupeře: „Chtěl bych touto cestou popřát všem našim hráčům, aby se jim vyhýbala zranění a hlavně pohodu v osobním životě. Dále přeji všem našim sponzorům, fanouškům i soupeřům šťastné a veselé vánoční svátky a ještě úspěšnější rok 2009!“