Domácí porážkou s Moravskou Třebovou 1:2 ukončili fotbalisté mítního SK jeden z nejméně vydařených soutěžních ročníků v krajském přeboru. Po nedávno skončené sezoně 2007/8 se z postupu do divize radují v Živanicích, naopak sestup postihl SK Holcim Prachovice.

Stolanští jen díky tomu, že nesestupovaly dva týmy z KP a hlavně tím, že divizi udržely Holice, mohou začít svojí nepřetržitou desátou sezonu v nejvyšší krajské fotbalové soutěži.

Ke středu tabulky bylo daleko

Před vstupem do právě uplnyulé sezony jsme chtěli hrát ve středu tabulky,“ říká manažer týmu Miroslav Hebký. Realita však byla zcela jiná.

„Vše bylo ovlivněno dlouhodobým zraněním opor týmu, čímž se narušila celá osa, na které jsme chtěli stavět. Ti hráči, kteří pro nás v hrozivé situaci dostali šanci, si jí nedokázali vážit,“ dodává stolanský manažer a zároveň odpovídá na otázku, co Stolany udělají pro to, aby se podobná situace neopakovala: „Příležitost dostanou naši mladí odchovanci a ti hráči, kteří přijdou, budou muset poctivě trénovat tak, jak se patří na krajský přebor, to znamená třikrát týdně.“

Eis: Dřeme jako koně

Tým SK Stolany se sešel v pátek 11. července 2008 k prvnímu tréninku, na který dorazilo 16 hráčů. Z jarní sestavy už scházeli Jedlička, dlouhodobě zraněný brankář Kysela, Vodička ukončil hostování a do Parama Pardubice odešli Nosek s Beranem.

Z noviců přišli na zkoušku mladíci Kučera (naposledy Vítanov), Černý (Hlinsko), brankář Vašíček (Holice) a vlastní odchovanci, hrající v AFK dorosteneckou divizi Zlatohlávek, Tomáš, Chmelík a Jenka. Do Stolan se dále vrací stoper Pučala (FKAS Pardubice), po vyřízení formalit s vizem se očekává příjezd Vukliševiče. Další fotbalisté jsou v hledáčku, ale o tom je zbytečné zatím hovořit.

Před prvním tréninkem trenér Oldřich Bleša svým svěřencům oznámil: „Všichni dostanete ve čtyřech přípravných zápasech příležitost (13. 7. ve Slatiňanech proti Heřmanovu Městci, 20. 7. na hřišti Sokol Nový Hradec Králové, 26. 7. v Kameničkách a 3. 8. při domácí generálce proti Chotěboři), zvláště pak ti noví. Ty si musíme, pokud zůstanou, řádně otestovat. Věřím, že se všichni budete snažit o získání místa v základní sestavě.“

A pak již přišlo na řadu uvolněné rozcvičení, poté naostro rozvoj vytrvalosti na tréninkovém hřišti. Zdeněk Eis nezapomněl prohodit: „Napište tam také, že už dřeme jako koně.“

Kompletní kádr by měl mít trenér Oldřich Bleša k dispozici již při druhém přípravném utkání.

Jak byste ohodnotili sezonu Stolanských vy? Hlasujte v anketě vpravo.

Mezníkem byl přelom tisíciletí

V ročníku 1997/8 vyhrály Stolany okresní přebor s náskokem 12 bodů před Rozhovicemi. Jako nováčkové I. B třídy, skupiny „D“, obsadily v ročníku 1998/9 čtvrtou příčku.

Ročník 1999/2000 znamená pro Stolany novou éru. Pardubický FKAS sestoupil z II. ligy až do krajského přeboru a přenechal tuto soutěž Stolanům. Ty musely pod hlavičkou FKAS odehrát celý soutěžní ročník. A jak se nováčkovi dařilo? Skončil na 12. příčce se ziskem 34 bodů (postupvalo Deštné, sestupovaly Žamberk a Lomnice). V sedmém podzimním kole viděli stolanští diváci domácí vítězství s Lomnicí 5:0 v sestavě: Lajvr – Wasserbauer, Bartoš, Tichý, Tesař – Volf, Moravec (Starý), Nepovím – Popelka, Pilný (Nechvátal), Němec (Hladík).

Ročník 2000/1: Druhé účinkování v KP již pod hlavičkou Stolan se vydařilo, vyústilo devátým místem (z 16 účastníků), zisk 37 bodů a derniérové vítězství 3:2 ve Ždírci, který postupval do divize.

Ročník 2001/2: 6. Stolany, zisk 50 bodů, derniérová porážka s Heřmanovým Městcem 4:6.

Ročník 2002/3 byl pro stolanský fotbal dosud nejúspěšnější, i když tým tvořilo společné mužstvo Stolany/Bohdaneč. „A“ tým v KP z 26 utkání prohrál jediné – v jarních odvetách s Dobříkovem 0:1. Při skóre 94:18 a se třiadvacetibodovým náskokem před LOKO Pardubice postoupil do divize. V I. A třídě bojovalo stolansko-bohdanečské „béčko“, které skončilo čtyři body zpět za postupujícím Hlinskem. Po tomto ročníku Stolany (už samostatně) zahájily pátou sezonu v KP.

Ročník 2003/4: 13. Stolany se 16 body (sestupoval Žamberk).

Ročník 2004/5: 12. Stolany 32 bodů (sestupoval AFK Chrudim B).

Ročník 2005/6: 10. Stolany 32 bodů (sestupovala Tesla Pardubice B a Heřmanův Městec).

Ročník 2006/7: 13. Stolany (z 16 účastníků) 33 bodů – sestupovala Litomyšl a Moravany.

Ročník 2007/8: Po podzimu 13. místo se ziskem 14 bodů, celkově až 15. příčka s celkovým počtem 25 bodů.

(dom)