Neodhadli možnosti týmu

V Prachovicích se rozloučili po šestiletém působení v krajském přeboru s touto nejvyšší soutěží v rámci Pardubického kraje. Podzim byl pro tým SK Holcim přímo katastrofální, když mužstvo jen jednou dokázalo zvítězit, jednou remizovalo a třináctkrát odešlo poraženo = pouhé čtyři body.

„Nedokázali jsme odhadnout možnosti, že se sníženými finančními prostředky dokážeme získat tolik bodů, abychom v jarních odvetách neměli problémy se záchranou,“ říká k neúspěchu týmu předseda Libor Vomočil a hned pokračuje: „V mužstvu bylo málo těch, kteří měli výkonnost na krajský přebor.

Zimní příprava byla jedna z nejlepších pod vedením trenéra Libora Petříčka. Navíc jsme pro jarní část posílili mužstvo sedmi novými fotbalisty, kteří spolu nikdy nehráli. Někdy totiž ani kvalita nezaručuje kolektivní úspěch. Přesto po nadšeném výkonu přišlo úvodní jarní vítězství 1:0 v Živanicích, když soupeře jsme zaskočili kvalitním výkonem. Z hlediska našeho sestupu rozhodovalo, že proti soupeřům, se kterými jsme měli bodovat (Skuteč, Dobříkova, Stolany), jsme vyšli naprázdno.“

Jen na dokreslenou: jarní bilance SK Holcim: 5 – 0 – 10 a zisk 15 bodů. Na předposlední Stolany byla konečná ztráta pouhých šest bodů.

Ročník 2007/8 skončil pro SK Holcim v útlumu. Činnost zanechal trenér Libor Petříček, vedoucí mužstva Jiří Ptáčník se rovněž vzdal své funkce. Ze sedmi jarních posil jich pět končí. Jsou to David Gotz, Jiří Štainz, Jakub Vančura, Jakub Golián a Ladislav Teplý.

S trenérem Francem

„Jednání o prodloužení probíhají s Vnislavem Vodičkou a Jiřím Kunáškem. Před 14 dny jsme se předběžně domluvili ohledně trenérského postu s Františkem Francem, někdejším trenérem divizních Holic, jenž v úterý 8. července zahájil přípravu, aby druhý den odletěl na dovolenou do Bulharska. Do jeho příjezdu, 19. července, byl pověřen s vedením tréninků David Budinský. Nový trenér si dal podmínku, sehnat brankáře a útočníka. K prvnímu přípravnému utkání tuto neděli 20. 7. od 17 hodin nastoupí Prachovice doma proti Živanicím. Jsou domluveni další tři hráči, kteří přijdou na zkoušku.

Navíc trenér Franc má v hledáčku pětici fotbalistů, se kterými budeme možnost startu za náš klub řešit po jeho příletu z dovolené,“ informoval náš Deník předseda SK Holcim Prachovice, který hýřil optimismem:

„Nadšení, se kterým do funkce v Prachovicích pan Franc jde, mě opravňuje k tomu, že by naše účast v I. A třídě neměla být zklamáním. Přesto je třeba si uvědomit, že vzhledem k velké konkurenci na této úrovni, fotbalistů čím dál víc ubývá, takže je těžké sehnat hráče herně i morálně vyspělé. Sám si i při sestupu nemohu stěžovat na rozhodčí. Naopak si myslím, že se výrazně zlepšili. A co se týče losu? Ten prostě bereme za bernou minci, na ten si stěžovat nelze, neboť podobně bychom mohli plakat třeba i nad současným deštivým a hlavně nestálým počasím. Prostě se těšíme na úvodní dvě okresní derby. Začínáme na SK Chrudim, přivítáme Heřmanův Městec. Taková je realita, kterou bereme.“

Jak hodnotíte prachovickou sezonu vy? Hlasujte v anketě, diskutujte!

Zlatá éra prachovického fotbalu

Vzpomínky na zlatou éru prachovické kopané začaly psát svoji historii v ročníku 1995/6, kdy Prachovice vyhrály III. třídu. V okresním přeboru se jen ohřály a v červnu 1997 se staly potupujícím do I. B třídy, kde bojovaly čtyři sezony. Nejprve záchrana, poté neúspěšný souboj o postup, následně stabilizace a páté místo. Čtyřleté působení v nejnižší krajské soutěži bylo korunováno postupem do I. A, což byl pro Prachovice historický postup – dosud se zde tak vysoká soutěž nehrála! V sezoně 2001/2 zdatný nováček I. A třídy vybojoval čtvrté místo. V rámci reorganizace soutěží postoupilo do oblastního přeboru pět týmů (1. Skuteč, 2. Polička, 3. Lanškroun, 4. Prachovice, 5. Ledeč n. Sáz.). Sezona 2002/3 začínala v přeboru vzhledem k záplavám až třetím kolem. Prachovice v premiéře porazily Dobříkov 3:1 a skončily sedmé (35 bodů).

Sezona 2003/4: 7. Prachovice (39), ročník 2004/5: 3. Prachovice (39), ročník 2005/6: 6. Prachovice (37), sezona 2006/7: 7. Prachovice (40) a ročník 2007/8: 16. Prachovice (19). Poslední dva soutěžní ročníky se hrály již o 16 účastnících.

(dom)